Kayısı yaprak ve toprağında bor elementinin tayini
Determination of boron element in leaf and soil of apricot
- Tez No: 121244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAYISI YAPRAK VE TOPRAĞINDA BOR ELEMENTİNİN TAYİNİ Ali Kırksekiz İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı ix + 123 sayfa 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nurhayat Özdemir Bu tezde, kayısı ağaçlarının ve meyvelerinin gelişimi ve olgunlaşması için gerekli temel elementlerden biri olan bor elementinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Kayısı yaprak ve toprak örneği ile bu çalışmalar yapılırken UV-spektrofotometrik yöntemler kullanılmıştır. Her bir spektrofotometrik yöntem için ortam asitliği, lineer çalışma aralığı, sıcaklık gibi optimum koşullar bulunmuştur. Elde edilen bor düzeylerinin, kabul edilebilir bor derişimi aralığına düşüp düşmediği kontrol edilmiştir. Böylece bor elementinin alınabilirliği test edilip, kayısı ağaçlarının bu elemente olan ihtiyaçları araştırılmıştır. Bu çalışma ile kayısı yaprak ve toprak örneklerinde bor elementinin tayini için bir standart oluşturulmaya çalışmıştır. ANAHTARLAR KELİMELER : Bor, Azometin-H, Karmin, Quinalizarin, Kürkümin, Kayısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. C. Thesis DETERMINATION OF BORON ELEMENT IN LEAF AND SOIL OF APRICOT Ali Kırksekiz Inonu University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry ix+ 123 pages 2001 Supervisor : Asst. Prof. Dr. Nurhayat Özdenin in this thesis, the Boron, an essential element for apricot trees growing, and fruit ripeness is traced by routine analytical techniques. UV spectrophotometric techniques, and the other analytical techniques have been used to trace this element. Linear working interval, optimal acidic, and temperature conditions were determined. The determined level of boron was correlated with the acceptable amount of boron concentrations. In order to rationalize the result, the uptake of boron element by apricot trees was tested, and the necessity of this element apricot trees was investigated. Besides the main goal of this thesis which is the determination of the boron in apricot leaves and soils, standart boron determination for apricot leaves and soil specimens for apricots were outlined. KEY WORDS : Boron, Azomethine-H, Carmine, Quinalizarin, Curcumin, Apricot