Sıçanlarda oluşturulan deneysel intestinal iskemi reperfüzyon modelinde Curcuminin hasar önleyici etkileri
Effects of Curcumin in experimental intestinal ischemia reperfusion model on rats
  1. Tez No: 247838
  2. Yazar: ADEM KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Beyin, spinal kord, kalp gibi organları iskemi reperfüzyon (İ-R) hasarına karşı koruduğu gösterilmiş olan curcuminin (CUR) deneysel intestinal İ-R modelinde reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini araştırmak.Materyal ve Metod: Çalışmada 24 adet Wistar?Albino sıçan kullanıldı. Her biri 8 sıçandan oluşan 3 grup oluşturuldu. Sham grubundaki sıçanlar laparotomiyi takiben 105 dk gözlem sonrası sakrifiye edildiler. Kontrol grubuna 45 dakika iskemi ve takiben 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Çalışma grubuna 100 mg/kg dozunda CUR intraperitoneal verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Curcumin has been shown to attenuate ischemia/reperfusion (I/R) injury in several organ systems such as brain, spinal cord, heart. In this study, we aim to investigate the effects of curcumin on the prevention of superior mesenteric artery I/R injury in rats.Material and Method: We used 24 Wistar-Albino rats. We composed 3 groups each containing 8 rats. Rats in sham group were sacrified 105 minutes observation after laparotomy. Sixty minutes reperfusion was performed following 45 minutes ischaemia in control group. We performed the study group by administration of 100 mg/kg curcumin intraperitoneally.