Numerical and experimental investigation of acoustophoretic microfluidic devices
Akustoforetik mikroakışkan cihazların sayısal ve deneysel inclenmesi
  1. Tez No: 662017
  2. Yazar: MEHMET AKİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Makine Mühendisliği, Biotechnology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akustoforez, akış içerisinde hedeflenen parçacıkların istenilen pozisyonlara hareket etmesini sağlayan tekniklerden bir tanesidir. Bu çalışmada, 3 boyutta elektro-mekanik, katı ve akustik bölgelerin birbiriyle bağlantılı çalıştığı sayısal benzetme metodolojisi geliştirilmiştir. Tasarım ve operasyon parametrelerinin etkileri performans metrikleri ile sayısal incelenmesi gerçekleştirildi. Sayısal model daha ileri analizler olan üretim ve montaj hatalarının akustoforetik performansa etkisinin anlaşılması için kullanıldı. Parçacıkların ayrımında yonga geometrik ölçü değişimlerinin birleşmiş etkisi Monte Carlo yaklaşımıyla incelendi. Silisyum, cam ve akrilik malzemelerden akustoforetik yongalar üretildi ve mikroparçacıkları odaklama performansı açısından karşılaştırıldı. Akrilik malzemeden yapılmış yonga boyut ve üretim hatalarını daha iyi tolere etse de silikon ve cam yongalar mikro parçacıkları akrilik yongadan daha iyi odaklamıştır.
Özet (Çeviri)
Acoustophoresis is one of the techniques to manipulate suspended particles to intended positions in continuous flow. In this study, a numerical simulation methodology that couples electro-mechanic, solid, and acoustic domains in 3D has been developed for acoustofluidic chips. Numerical investigation of design and operation parameters' effects were performed in terms of performance metrics. The simulation model was used for further analysis to understand the effects of manufacturing and assembly errors on acoustophoretic performance. The combined effect of chip dimensions on particle separation was investigated using the Monte Carlo approach. Acoustophoretic chips made of silicon, glass, and acrylic were fabricated and compared in terms of microparticle focusing performance. Even though the acrylic chip is more tolerant to the dimensional and manufacturing variations, silicon and glass based chips were able to focused the microparticles better than the acrylic chip.