5-18 yaş arası tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin besin ögesi alımlarının ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional intake and nutritional habits ofTYPE1 diabetic children and adolescents between 5-18 years
  1. Tez No: 662016
  2. Yazar: HATİCE EZGİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyabetli çocuklarda yeterli ve dengeli beslenme sayesinde metabolik kontrolün iyileştiği, büyüme gelişmede optimal hedeflere ulaşıldığı ve komplikasyon gelişiminin engellendiği bildirilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlere ait demografik, bebeklik dönemine ilişkin ve beslenmeye dair bilgiler araştırılarak metabolik kontrol ve beslenme durumuyla bağlantılı çıkarımlar yapılması hedeflendi. Çalışmaya en az altı ay önce tip 1 diyabet tanısı almış 5-9,9 yaş arası çocuk, 10-18 yaş arası ergen olmak üzere 127 çocuk dahil edildi. Diyabetlilere ait bilgiler, anket formu ve dosya incelenmesi ile elde edildi. Vücut ağırlığı ve boy ölçümü poliklinikte çalışan oksolog tarafından alınmış olup VKİ ve SDS değerleri Neyzi ve arkadaşlarının Türk çocukları için geliştirdikleri standartlara göre değerlendirildi. Bireylerin günlük enerji ve besin ögesi alımları 3 günlük besin tüketim kaydı formlarıyla elde edildi. Besin tüketim kayıtlarının değerlendirilmesi hususunda Bebis programı 8.1 versiyonundan yardım alındı. Elde edilen sonuçlar Türkiye Beslenme Rehberi (2015) ve ISPAD (2018) önerileri doğrultusunda değerlendirildi. Enerji ve besin ögelerinin %66-%100 arasında karşılanması önerilen düzeyde alım olarak kabul edildi. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışmamız sonucunda tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin günlük diyetinde karbonhidrat, protein ve sodyum mineralini önerilerin üzerinde tükettiği; lif ve demir minerali tüketimlerinin ise yetersiz olduğu görüldü. Bu durum tip 1 diyabetli bireylerin sağlıklı şekilde büyüme gelişmelerini tehlikeye sokmaktadır. Gıda tüketim kayıtları her üç ayda bir düzenli olarak kontrol edilerek önerilerle karşılaştırılmalı ve gerektiğinde deneyimli bir diyetisyen tarafından beslenme eğitimi verilmelidir. Bu sayede glisemik kontrol ve kan parametrelerinin iyileşmesiyle gelecekte oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi de hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
It has been reported that metabolic control improves, optimal goals in growth and development are achieved and the development of complications in children with diabetes is prevented by adequate and balanced nutrition. For this reason, in our study, it was aimed to make inferences related to metabolic control and nutritional status by investigating demographic, infancy and nutrition information of children and adolescents with type 1 diabetes. Children aged 5-9.9 and adolescents aged 10-18 (total 127 participants) were included in the study who were diagnosed with type 1 diabetes at least six months ago. Information on diabetics was obtained by examining a questionnaire and file. Body weight and height measurements were taken by an oxologist, and BMI and SDS values were evaluated according to the standards developed by Neyzi et al for Turkish children. Daily energy and nutrient intakes of individuals were obtained with 3-day food consumption record forms. Assistance was received from Bebis program 8.1 version for evaluating food consumption records. The obtained results were evaluated in accordance with Turkey Nutrition Guide and ISPAD proposal. Consuming energy and nutrients between 66% and 100% was accepted as intake at the recommended level. Statistical analysis of the study was performed using the SPSS 22.0 package program. As a result of our study, it was found that children and adolescents with type 1 diabetes consume carbohydrate, protein and sodium mineral above the recommendations in their daily diet; it was observed that the consumption of fiber and iron mineral was insufficient. This situation endangers the healthy growth and development of children with type 1 diabetes. Food consumption records should be checked regularly every three months, compared with recommendations, and nutrition training should be given by an experienced dietician when necessary. In this way, it should be aimed to prevent future complications by improving glycemic control and blood parameters.