Development of novel methodologies for rotational dynamics applications
Rotasyonel dinamik uygulamaları için özgün metodolojilerin geliştirilmesi
- Tez No: 662033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ŞENDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, rotor yataklı bir sistemde dönen bir dengesizliğin parametrelerini belirlemek için yeni bir metodoloji önerilmiştir. Bu amaçla, dönen dengesizlikten kaynaklanan analitik ve tahmin edilen dengesizlik tepkisi arasındaki karesel farkın ağırlıklı toplamı, amaç fonksiyonu olarak kabul edilir. Dengesizlik büyüklüğü ve fazı gibi dengesizlik parametrelerini tespit etmek için Salp Swarm algoritması (SSA) ve Nelder-Mead algoritmalarını (NM) entegre eden bir hibrit algoritma sunulmuştur. Yukarıda bahsedilen optimizasyon algoritmasının parametreleri, deneylerin Taguchi tasarımı yöntemi kullanılarak sistematik olarak belirlenir. Önerilen yöntemin verimliliği, literatürdeki çeşitli optimizasyon algoritmaları ile karşılaştırılmıştır. Değişkenliği hesaba katmak ve gerçek deney koşullarını elde etmek için simülasyon sonuçlarına farklı seviyelerde gürültü eklenir. Sonuçlar, dengesizlik parametrelerinin doğruluğu ve hesaplama verimliliği açısından önerilen hibrit algoritmanın (SSA-NM) d,ğer algoritmalara göre üstünlüğünü göstermektedir. Bu tezin son bölümünde, önerilen optimizasyon metodunun iki mühendislik problemine uygulaması incelenmiştir. Bunlardan birincisi, Konik Makaralı Rulmanın (TRB) yorulma ömrünün maksimize edilmesiyle ilgilidir. TRB'nin performansını artırmak için Harris Hawks algoritması geliştirilmiştir. İkincisi, bir mikrokanallı ısı emicinin (microchannel Heat Sink - MCHS) performansı ve verimliliği Harris Hawks optimizasyon algoritması ile artırılmıştır. Bu problemde, MCHS'nin entropi üretimi, optimizasyon problemi için amaç fonksiyonu olarak belirlenmiştir ve Harris Hawks, MCHS için entropi oluşumunu en aza indirmeye çalışır. Ayrıca, MCHS için soğutucu olarak amonyağın diğerlerine kıyasla en iyi performansa sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel methodology is proposed to determine the parameters of a rotating unbalance in a rotor-bearing system. For that purpose, the weighted sum of squared difference between the analytical and predicted unbalance response due to rotational unbalance, is considered as the objective function. A hybrid algorithm integrating Salp Swarm algorithm (SSA) and Nelder–Mead algorithms (NM) is presented for detecting unbalance magnitude and phase as the unbalance parameters. Parameters of the aforementioned optimization algorithm are determined systematically using the Taguchi design of experiments method. The efficiency of the proposed method is compared with various optimization algorithms in the literature. To account for the variability and to mimic the actual experiment conditions, noise with different levels is added to the simulation results. The results show the superiority of the proposed hybrid algorithm (SSA-NM) in terms of the accuracy of the unbalance parameters and computational efficiency. In the last part of this thesis, application of metaheuristic algorithm optimization on two engineering problem examined. The first one is related to maximization of fatigue life of Tapered Roller Bearing (TRB). In second one, the performance and efficiency of Microchannel Heat Sink (MCHS) is improved by Harris Hawks optimization algorithm. In this problem, the entropy generation of MCHS is formulated as objective function for the optimization problem and the Harris Hawks try to minimize the entropy generation, which is undesirable factor for MCHS. Also, several fluids as coolant are considered for the MCHS that the ammonia has best performance in comparison to the others.