6331 sayılı yasada İSG profesyonellerinin görev ve yetkileri ile İSG profesyonellerinin işyerlerinde yaptıkları denetimlerin etkinliğine yönelik bir araştırma
A research on the duties and authorities of OHS professionals and the effectiveness of OHS professionals inspection at workplaces in law no 6331
- Tez No: 662042
- Danışmanlar: DR. MEHMET SAİM AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma hayatında işçi ve işverenler, yapılan işin ve/veya mesleğin bir gereği olarak, birtakım tehlikelere maruz kalabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının en önemli işlevi, çalışanları yaşam ve çalışma hakkı kapsamında tehlikelere karşı korumak ve gözetmektir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının doğru ve etkin yürütülebilmesi ise, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin denetimlerinin etkinliğine bağlıdır. İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin işyerlerinde yaptıkları denetimlerin etkinliğinin ölçüldüğü bu çalışmada, denetimlerin etkinliğine etki edebileceği düşünülen bağımsız değişkenler basit ve çoklu regresyon analiziyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda uzmanlık eğitiminin yeterliğinin denetimlerin etkinliği üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve bu etkinin pozitif olduğu görülmüştür. İçsel mesleki tatminin de denetimlerin ekinliğini üzerindeki anlamlı ve pozitif bir etkisi gözlenmiştir. Dışsal mesleki tatminin denetimlerin ekinliğini üzerindeki anlamlı bir etkisi görülmemiştir. İSG mevzuatının yeterliliğinin denetimlerin etkinliğini anlamlı ve negatif etkilediği görülmüştür. İSG mevzuatının yeterliliği anket sorularında yeterli değildir şeklinde ölçüldüğünden, analiz sonucu bize İSG mevzuatının yeterliği arttıkça denetimlerin etkinliğinin de artacağını göstermektedir. Analizler sonucunda ayrıca cinsiyet gruplarının araştırma değişkenleri bağlamında anlamlı olarak farklılaşmadığı görülmüştür. Yaş ile sadece içsel mesleki tatmin arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evli ve bekâr grupları arasında uzmanlık eğitimi ve İSG mevzuatının yeterli olup olmadığı konusunda anlamlı bir fark bulunmuştur. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri arasında uzmanlık eğitiminin ve İSG mevzuatının yeterli olup olmadığı konusunda anlamlı bir fark görülmüştür. Eğitim düzeyi grupları bütün araştırmaları değişkenleri bağlamında anlamlı olarak farklılaşmıştır. Anlamlı farklılık uzmanlık eğitimi ve dışsal mesleki tatminde tüm gruplardan kaynaklanmıştır. İSG profesyonellerinin kime karşı sorumluluk hissettiğine göre oluşan grupların puan ortalamaları dışsal mesleki tatmin hariç bütün araştırma değişkenleri için anlamlı olarak farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In working life, workers and employers may be exposed to certain dangers as a requirement of the job and / or profession. Occupational safety and security is the most important dangers, protection and security against dangers. The correct and effective execution of occupational health and safety practices depends on the effectiveness of occupational health and safety audits. The independent variables that are thought to have an impact on the effectiveness of the inspections, which measure the effectiveness of the inspections carried out by occupational health and safety professionals in their workplaces, were analyzed using simple and multiple regression analysis. It has been observed that adequate supervision of specialist training in the field of analysis has a significant effect on its effectiveness and this effect is positive. Internal professional satisfaction has also been observed to have a significant and positive effect on the crop of inspections. In the control of external professional satisfaction, there was no significant effect on his efficiency. t has been observed that the adequacy of the OHS legislation significantly and negatively affects the effectiveness of audits. Since the adequacy of OHS legislation is measured as not sufficient in survey questions, the analysis result shows us that as the adequacy of OHS legislation increases, the effectiveness of inspections will also increase. As a result of the analysis, it was also observed that gender groups did not differ significantly in the context of research variables. A significant relationship was found only between age and intrinsic professional satisfaction. A significant difference was found between the married and unmarried groups in terms of whether the specialty training and OHS legislation are adequate. There was a significant difference between occupational safety specialists and occupational physicians in terms of whether the specialty training and OHS legislation are sufficient. Education level groups differed significantly in the context of all research variables. The significant difference resulted from all groups in residency training and external professional satisfaction. According to whom OHS professionals feel responsible for, the mean scores of the groups formed significantly differentiated for all research variables except external professional satisfaction.