Grotesk mizaç ve çarpıtma
Grotesque temperament and distortion
  1. Tez No: 662064
  2. Yazar: MURAT KARAOVA
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sanatsal ve kültürel gelişimin köklü değişiklikler ile yoluna devam ettiği tarihsel süreçte grotesk kavramı farklı bağlamlar ile bu değişikliklerin bir parçası olmaya devam etmiştir. Barındırdığı anlamlar pek çok yazar, sanatçı ve kuramcı tarafından irdelenmiştir. Kavram, ilk işaret etiği mağara süslemeleri tanımından uzaklaşarak, bugün bağlantı kurduğu tekinsizlik, karnavalesk, iğrençlik ve öteki gibi kavramlar ile yakınlıklar oluşturmuştur. Kavramın ifade ettiği anlamlar göz önünde bulundurulduğunda bu tez çalışmasının amacı kavramın tanımını yapmaya çalışmaktan uzak bir biçimde, estetik çatısı altında ifade ettiği anlamların sanatsal uygulama biçimlerini incelemektir. Tez araştırması kapsamında bu çalışmanın Grotesk Kavramı isimli birinci bölümünde Grotesk kavramının kelime kökeni ve tarihsel süreçte yer aldığı kuramsal gelişimi, bütüncül bir yaklaşım oluşturularak kavramın aldığı anlamların ifade bulduğu sanat eserleri ile birlikte incelenmiştir. Kavramın kuramsal kökeni araştırılırken, literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın Grotesk Mizaç isimli İkinci Bölümünde Grotesk kavramını tanımlayan bağlamların edebiyatçılar ve sanatçılar tarafından bir ifade biçimi olarak ele alınması incelenmektedir. Grotesk kavramının, içerisinde yer alarak kendi tanım aralığını oluşturduğu tekinsiz, karnavalesk ve iğrenç kavramları, bir mizaç olarak yakınlık kurdukları sanatsal çalışmalar ile bütüncül bir şekilde incelenerek ulaşılan sonuçlar, Bir dizi sanat çalışmasının oluşturulmasında kullanılmıştır. Çalışmanın Çarpıtma isimli Üçüncü Bölümünde, ağırlıklı olarak tez araştırması kapsamında gerçekleştirilen sanat çalışmaları, Dünyadaki diğer çalışma örnekleri ile birlikte bütüncül bir perspektiften ele alınarak çarpıtma öğelerinin grotesk mizaç ile birlikte kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arthistic and cultural development undergoes dramatic changes throughout the history and the concept of grotesque has been a crucial part of such changes. The meaning behind grotesque concept has been studied by many authors, artists and theorists. The concept is being related to the concepts such as uncanny, carnivalesque, obscenity and another rather than it's first applications of cave drawings. The purpose of this thesis is to investigate the artistic applications of the concept of grotesque's meanings in the light of esthetics rather than the endeavor of defining the concept. In the first part of this thesis, namely“The Concept of Grotesque”, the origin of the word Grotesque and its theoretical development throughout the history are explained. Moreover, The art pieces that the meaning of Grotesque is expressed are investigated in an holistic approach. In the second part of this thesis, namely“Grotesque Temperament”, how lituraturists and artists are used to express the contexts of Grotesque concept is investigated. The art pieces in which the concepts of uncanny, carnivalesque and hideous, which Grotesque concept defined by, are investigated. The data obtained through investigation are used to create a few pieces of art. In the third part of the thesis, namely“Distortion”, the art pieces that were created during the research are discussed in considiration with similar explicandums in the World. The relationship between Grotesque temperament and distortion is investigated in a holistic view.