Suriyeli sığınmacı girişimciler ile Şanlıurfalı girişimcilerin girişimci profili üzerine karşılaştırılmalı bir alan araştırması
A comparative field study on the entrepreneur profile of Syrian refugee entrepreneurs and Şanlıurfa entrepreneurs
  1. Tez No: 662070
  2. Yazar: IŞIN KARASU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Girişimcilik toplumların zenginleşmesi kadar bireylerin kendini geliştirip, yeni ve yaratıcı fikirler üretmesi için vazgeçilmezdir. Bu durum geldiği toplumla bütünleşmek isteyen göçmenler için de geçerlidir. Dünyada artan göç hareketleriyle birlikte göçmen girişimcilik yaygınlık kazanmakta, göçmenler küresel ağ örüntüleri biçiminde ulus üstü bir yapı oluşturmaktadır. Göçmen girişimcilik hem göç edilen ülke ekonomisi hem de göçmen üzerinde olumlu etkiler doğurmaktadır. Göçmen girişimciler bulundukları ülkede istihdam yaratmakta, yatırım yapmakta, kendi yerel pazarını oluşturmakta ve geldikleri ülke ile yerleştikleri ülke arasında ticari ve kültürel bağlar inşa etmektedir. Bu çalışma, aynı şehirde yaşayan Şanlıurfalı girişimciler ile Suriyeli sığınmacı girişimcilerin girişimci profil özelliklerini belirlemek ve iki toplumun birbirleriyle olan farklılıkları ve ortak yanlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu sayede uyum sürecinde yaşanacak sorunların çözümünde yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Suriyeli girişimcilerin kalkınmada öncellikli iller arasında bulunan Şanlıurfa ilinin ekonomisine canlılık kazandıracağı umulmaktadır. Çalışmada, doğrudan kapsamlı gözlemin en yaygın biçimi olan yoklama (sondaj) yoluyla anket çalışması uygulanmıştır. Yoklama yoluyla yapılan anket çalışmasında tesadüfî örnekleme tekniği kullanılmıştır Anket kapsamında, öncelikle her iki girişimci gruba demografik özelliklerine ilişkin on yedi adet soru sorulmuş; ikinci grupta, girişimci kişilik özelliklerinin anlaşılması amacıyla yirmi dört adet soru sorulmuştur. Katılımcılar kırk iki adet Şanlıurfalı girişimci ve kırk adet Suriyeli girişimciden oluşmaktadır. Katılımcılara girişimci kişilik özelliklerine ilişkin sorulan sorular risk alma, başarma isteği, belirsizlik toleransı, kendine güven ve kontrol odağı olma özelliklerini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda Şanlıurfalı girişimcilerin daha genç olmalarına rağmen eğitim seviyelerinin daha düşük olduğu ve anadilleri dışında başka bir dil konuşamadıkları, daha tarıma dayalı bir topluluk oldukları ve girişimcilik kişilik özellikleri olmakla birlikte baskın bir özelliğin olmadığı görülmüştür. Suriyeliler ise daha yaşlı olmalarına rağmen eğitim seviyeleri daha yüksek ve anadilleri dışında başka bir dil konuşabilmeleri ve girişimci kişilik özelliklerinden yeniliğe açıklık ve başarma isteklerinin daha yüksek oldukları görülmüştür. Çalışmanın sonuçları her iki toplumun eksik olan taraflarını geliştirmede birbirine yardımcı olacağı ve Şanlıurfa'da girişimciliğin geliştirilerek ilin kalkınmasında faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is indispensable for individuals to develop themselves and produce new and creative ideas as well as the enrichment of societies. This is also valid for immigrants who want to integrate with the society they come from. With the increasing immigration movements in the world, immigrant entrepreneurship is becoming widespread, and immigrants form a supranational structure in the form of global network patterns. Immigrant entrepreneurship has positive effects on both the economy of the country of immigration and the immigrant. Immigrant entrepreneurs create employment, invest, create their own local market, and build commercial and cultural ties between the country of origin and the country they settle in. This study aims to determine the entrepreneur profile characteristics of entrepreneurs from Şanlıurfa and Syrian refugee entrepreneurs living in the same city and to reveal the differences and common sides of the two communities with each other. In this way, it is thought that it can help in solving the problems to be experienced during the adaptation process. It is hoped that Syrian entrepreneurs will revitalize the economy of the province of Şanlıurfa, which is among the priority provinces in development. In the study, a questionnaire study was applied through probe (drilling), which is the most common form of direct comprehensive observation. The random sampling technique was used in the survey study conducted through polling. Within the scope of the survey, 17 items regarding demographic characteristics were asked to both entrepreneurial groups; in the second group, 24 items were asked in order to understand the entrepreneurial personality traits. Participants consist of 42 entrepreneurs from Şanlıurfa and 40 Syrian enterprises. The questions asked to the participants regarding entrepreneurial personality traits that included the characteristics of risk taking, willingness to succeed, uncertainty tolerance, self- confidence, and being a locus of control. As a result of this study, it was observed that the entrepreneurs from Şanlıurfa, although younger, had lower levels of education and could not speak any other language other than their mother tongue, they were a more agriculture-based community, and although they had entrepreneurial personality traits, they did not have a dominant feature. On the other hand, it was observed that although they are older, Syrians have a higher education level and ability to speak a language other than their mother tongue, and it was observed that of their entrepreneurial personalities, they are open to innovation and have more willingness to succeed. It is predicted that the results of this study will help each other in developing the missing parts of both communities and will be beneficial in the development of the province by developing entrepreneurship in Şanlıurfa.