Online alışverişte kişisel verilerin tüketici mahremiyeti ile ilişkisi üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the relationship of personal data with consumer privacy in online shopping
- Tez No: 662075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma kişisel veriler kanunu ele alınarak, online alışverişte paylaşılan kişisel bilgilerin tüketicide yarattığı mahremiyet endişelerinin anlaşılması amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda düşünce ve duyguların detaylı bir şekilde anlaşılması ve incelenmesi için nitel araştırma yöntemi olan görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi çerçevesinde online alışveriş yapan bireyler arasından evreni temsil edebilecek 20 kişilik bir örneklem seçilmiştir. 20 kişilik örneklemden elde edilen veriler MAXQDA 2020 Analiz Programı ile analizi yapılarak yorumlanmıştır. Elde edilen verilere göre, bireyler online alışverişte kişisel bilgilerinin korunduğuna inanmazken, online alışverişte kişisel bilgilerinin başkaları ile paylaşılmasına dair endişeleri olduğu ortaya çıkmıştır. Erkek ve kadın katılımcıların online alışverişte kişisel bilgilerinin başkaları ile paylaşılmasına dair endişe duyma oranlarının eşit çıkması, cinsiyet açısından bir farklılaşma olmadığını ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda katılımcıların online alışverişte kullandıkları kredi kartı bilgilerinin ele geçirilebileceği yönünde endişeli oldukları görülmüştür. Kadın katılımcılar için mahrem ürün“cinsel içerikli ürünler ve hijyenik pedler”iken, erkek katılımcılar için mahrem ürün“cinsel içerikli ürünler”dir. Erkek katılımcılar internetten mahrem olarak düşündükleri ürünleri satın almazken, kadın katılımcıların mahrem olarak düşündükleri ürünleri online alışverişte satın alacakları sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulguların e-ticaret şirketlerine ve diğer firmalara fayda sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to understand the privacy concerns caused by the personal information shared in online shopping by considering the personal data law. For this purpose, in-depth interview technique, which is a qualitative research method, was used to understand and examine thoughts and feelings in detail. In the study, a sample of 20 people who can represent the universe among individuals who shop online within the framework of purposeful sampling method was selected. The data obtained from a sample of 20 people were analyzed and interpreted with the MAXQDA 2020 Analysis Program. According to the data obtained, while individuals do not believe that their personal information is protected in online shopping, it has been revealed that they have concerns about sharing their personal information with others in online shopping. The equal rates of male and female participants' concerns about sharing their personal information with others in online shopping revealed that there was no gender difference. At the same time, it was observed that the participants were worried that the credit card information they used in online shopping could be obtained. While the intimate product for female participants is“sexually explicit products and sanitary pads”, for male participants the intimate product is“sexually explicit products”. It is expected that the findings obtained within the scope of the study will benefit e-commerce companies and other companies.