Çevrim içi mahremiyet endişelerinin kullanıcı davranışları üzerindeki etkisi: Mahremiyet endişelerinin ve veri ihlali olaylarının kullanıcıların çevrim içi satın alma davranışlarını nasıl etkilediğine yönelik bir araştırma
The impact of online privacy concerns on user behavior: A study on how privacy concerns and data breach incidents affect users' online purchasing behavior
- Tez No: 877941
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE AKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda, internet kullanımının yaygınlaşması, günlük yaşamın her alanında köklü değişimlere yol açmıştır. Bu değişimlerin en belirgin olduğu alanlardan biri de ticarettir. E-ticaret uygulamaları ve çevrim içi alışveriş yaygınlaşmış, fiziksel mağazaların yerini sanal mağazalar almaya başlamıştır. E-ticaretin giderek yaygınlaşması, bir dizi mahremiyet ve güvenlik endişesini de beraberinde getirmiştir. Günümüzde dijital teknolojilerin hızla gelişmesi, kişisel verilerin toplanması ve işlenmesi süreçlerini etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, çevrim içi mahremiyet endişelerinin kullanıcıların çevrim içi satın alma davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, kullanıcıların demografik özellikleri, e-ticaretin önündeki engellere yönelik algı düzeyleri, çevrim içi mahremiyet endişeleri ve çevrim içi tekrar satın alma niyetleri sorgulanmış, kullanıcıların e-ticaretin önündeki engellere yönelik algı düzeyleri, çevrim içi mahremiyet endişeleri ve çevrim içi tekrar satın alma niyetleri arasındaki ilişkinin varlığı ve düzeyi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, çevrim içi mahremiyet endişelerinin, kullanıcıların çevrim içi tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi bulunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın temel araştırma sorularından birine yanıt niteliği taşıyan bu bulguya göre, kullanıcıların kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda endişeleri arttıkça, çevrim içi tekrar satın alma niyetleri azalmaktadır. Bu nedenle, çevrim içi platformlar kullanıcılarının mahremiyetini koruma konusunda güven vermelidir.
Özet (Çeviri)
In the digital age we live in, the widespread use of the internet has led to radical changes in every aspect of daily life. One of the areas where these changes are most evident is trade. E-commerce applications and online shopping have become widespread, and virtual stores have begun to replace physical stores. The increasing prevalence of e-commerce has brought with it a number of privacy and security concerns. Today, the rapid development of digital technologies has affected the collection and processing of personal data. The purpose of this study is to investigate the impact of online privacy concerns on users' online purchasing behavior. For this purpose, users' demographic characteristics, perception levels of obstacles to e-commerce, online privacy concerns and online repurchase intentions were questioned, users' perception levels of obstacles to e-commerce, online privacy concerns and online repurchase intentions were questioned. The existence and level of the relationship between purchase intentions were investigated. Within the scope of the study, survey technique, one of the quantitative research methods, was used. The data obtained was analyzed using the SPSS 27.0 statistical program. Findings from the research reveal that online privacy concerns have a significant and negative impact on users' online repurchase intention. According to this finding, which is an answer to one of the main research questions of the study, as users' concerns about the security of their personal information increase, their online repurchase intentions decrease. Therefore, online platforms must provide confidence in protecting the privacy of their users.