Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin barınma merkezlerindeki durumlarının Osmaniye Barınma Merkezi özelinde incelenmesi
An examination of Osmaniye Accommodation Center in order to examine the situation of Syrians under temporary protection status in accommodation centers
- Tez No: 662076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ, ÖĞR. GÖR. BERAT AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tunus'ta başlayan Arap Baharı birçok Ortadoğu ülkesini etkisi altına alarak Ortadoğu'nun iktisadi, siyasi ve toplumsal yapısında köklü değişikliklere ilham kaynağı olmuştur. Mart 2011 yılında Suriye'de özgürlük, adalet, eşitlik ve refah için başlayan gösteriler 6 ay geçtikten sonra uluslararası aktörlerin de bu iç meseleye dâhil olması sonucunda uluslararası bir vekâlet savaşına dönmüştür. Türkiye'nin Suriye ile çok uzun bir sınıra sahip olması, iki ülke arasında akrabalık, ekonomik ve sosyal bağların yoğun olması sebebi ile Suriyeli göçmenler Türkiye'ye göç etmeyi tercih etmiştir. Türkiye Suriye'den gelen bütün insanlara dinine, diline, ırkına, mezhebine bakmaksızın herkesi kucaklamış ve“Açık Kapı”politikası izlemiştir. Bu bağlamda 2012 yılında Hatay'ın Yayladığı ilçesinden 252 kişilik ilk göçmen kafilesi Türk sınırına gelerek koruma talep etmiş ve Türkiye'ye giriş yapmıştır. AFAD ve ilgili kurumların eşgüdüme ve iş birliği ile önce sınıra yakın olan illere daha sonra ise farklı illere geçici barınma merkezleri kurarak Suriyeli misafirler bu merkezlere yerleştirilmeye başlanmıştır. 28.10.2020 itibarı ile 5 ilde toplam 7 geçici barınma merkezi halen aktif olarak Suriyelilere hizmet vermektedir. Bu çalışmanın amacı geçici barınma merkezlerinde bulunan Suriyelilerin geçici barınma merkezlerindeki memnuniyet düzeylerinin açığa çıkarılmasıdır. Bu bağlamda örneklem olarak Osmaniye iline bağlı Cevdetiye Beldesi'nde bulunan Cevdetiye geçici barınma merkezi alınmıştır. Cevdetiye geçici barınma merkezi'nde bulunan 297 Suriyeli ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket uygulaması SPSS 19 veri analiz seti ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonrasında Cevdetiye geçici barınma merkezinde bulunan Suriyelilerin Osmaniye ilinde bulunmaktan ve geçici koruma merkezinden genel olarak memnun oldukları, ancak gelir düzeylerinin düşük olduğu, büyük çoğunluğunun düzenli bir işlerinin olmadığı, kısmen Osmaniye ilindeki yerel halk ile kültürel anlamda sorunlar yaşadıkları, geçici barınma merkezinde bulunan alışveriş marketi, spor sahaları, parklar ve sosyal tesislerin yeterli olmadığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, which started in Tunisia, influenced many Middle Eastern countries and inspired radical changes in the economic, political and social structure of the Middle East. The demonstrations that started for freedom, justice, equality and prosperity in Syria in March 2011 just turned into an international proxy war as a result of the involvement of international actors in this domestic issue after 6 months. There is a long line of demarcation between Turkey and Syria. Due to the strong economic and social ties between the two countries; Syrian refugees have opted for migration to Turkey. Turkey has embraced all people coming from Syria without their regardless of race and creed and“Open Door”policy was followed. In 2012, 252 people came to the district of Hatay Yayladağı by logging took refuge in Turkey. AFAD and related institutions, in coordination and cooperation, resettled immigrants first in provinces close to the border and then in different provinces. Temporary Shelter Centers established for Syrian people; As of 28.10.2020, there are 7 in 5 provinces. Temporary Accommodation Center, which started its activities as Tent City in Cevdetiye Town of Osmaniye, was later transformed into a Container City within the scope of the policy of improving the living conditions of immigrants. Osmaniye Temporary Accommodation Center is currently actively serving Syrian guests. These Centers are modern buildings and designed to meet all needs of Syrian guests. All of the health, education and social services provided in Cevdetiye Accommodation Facility are provided free of charge. However, immigrants must comply with the rules and obligations specified in the Temporary Protection Facility. The aim of this study is to reveal the satisfaction level of Syrians in Temporary Accommodation Centers. In this respect, Cevdetiye Temporary Accommodation Center in Cevdetiye Town of Osmaniye province was taken as the sample. A survey was conducted with 297 Syrians at Cevdetiye Temporary Accommodation Center. The survey application conducted was analyzed with SPSS 19 version. The findings obtained after the analysis made, it is seen that the Syrians in Cevdetiye Temporary Accommodation Center are generally satisfied with being in Osmaniye and with the temporary protection center. However, it is among the findings that; the income levels are low, the majority of them do not have a regular job, they partially have cultural problems with the local people in the province of Osmaniye, the shopping market, sports fields, parks and social facilities in the temporary accommodation center are not sufficient.