Taze doğranmış Eşme ayva (Cydonia oblonga Mill.) çeşidinin kalitesi üzerine bazı hasat sonrası uygulamalarının etkisi
The effect of some post harvest treatments on quality of fresh-cut Eşme quince (Cydonia oblonga Mill.) cultivar
  1. Tez No: 662100
  2. Yazar: HAFZULLAH SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada taze doğranmış (fresh-cut) Eşme ayva çeşidinin İzmit ve Sakarya lokasyonlarından alınan örneklerde Askorbikasit (AA) (%2), şeker (1:1), UV-C, AA (%2)+şeker (1:1), UV-C+şeker (1:1) ve AA (% 2)+şeker (1:1)+UV-C uygulamalarının etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada meyveler doğranarak 500g'lık plastik kapaklı kaplarda 4°C koşullarında 2, 4 ve 6 gün muhafaza edilmiş, ağırlık kayıpları, Titre edilebilir asit miktarı (TEA), kuru madde, pH,L* a* b*, Chroma ve Hue renk değerleri ile genel görünüm, renk, tat ve koku gibi duyusal kalite özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Elde edilen bulgularda;ağırlık kayıpları % 0,47 ile % 3,51 arasında,TEA miktarları %0,34 ile %0,46 arasında, SÇKM miktarları %12,10 ile %14,22 arasında, Renk değerleri (a*,b*Chroma* ve Hue) değerlerinde önemli farkların olmadığı pH değerlerine bakıldığında ise değerlerin %3,86 ile %4 olarak, L* değerleri ise %68,09 ile %73,59 arasında kaydedilmiştir.Duyusal analizlere bakıldığında her iki lokasyonda da uygulama ve zaman etkileri arasında önemli farkların olmadığı görülmüştür. İzmitlokasyonu Eşme ayva çeşidi ile Sakarya lokasyonu Eşme ayva çeşidinde uygulamaların zamanla PG aktivitesi üzerine önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. İzmit ve Sakarya lokasyonu Eşme ayva çeşidinde tüm analizlere ve duyusal analiz sonuçlarına bakıldığında esmerleşmenin azaltılmasında AA (%2) uygulamasının esmerleşme, UV-C uygulamasının esmerleşme ve mikroorganizma faaliyetlerini durudrucu etkisi nedeni ile taze doğranmış Ayva dilimlerinde kötü kokuyu önlediği düşünülmektedir. Eşme ayva çeşidi için AA (%2) uygulaması ile birlikte UV-C uygulama süresinin azaltılarak birlikte uygulanmasının kalite özelliklerini daha iyi koruyacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Askorbik asit, Şeker, UV-C, Modifiye atmosfer paketi, Ayva, Lokasyon
Özet (Çeviri)
In this study, Ascorbic acid (AA) (2%), sugar (1: 1), UV-C, AA (2%) + sugar (1: 1) in samples taken from Izmit and Sakarya locations of the fresh-cut Eşme quince variety. It was made to determine the effects of UV-C + sugar (1: 1) and AA (2%) + sugar (1: 1) + UV-C applications. In the study, the fruits were chopped and stored in 500g plastic-covered containers at 4 ° C for 2, 4 and 6 days, weight loss, titratable acid amount (TEA), dry matter, pH, L * a * b *, Chroma and Hue color values The changes in sensory quality characteristics such as general appearance, color, taste and smell were examined with. In the findings obtained; weight loss between 0.47% and 3.51%, TEA amounts between 0.34 and 0.46%, solubilization amounts between 12.10% and 14.22%, Color values (a *, b * Chroma * and When looking at pH values where there is no significant difference in Hue) values, the values were recorded as 3.86% and 4%, and L * values between 68.09% and 73.59%. When the sensory analyzes were examined, it was seen that there were no significant differences between the application and time effects in both locations. Izmit location Eşme quince variety and Sakarya location Eşme quince variety has not been found to have a significant effect on PG activity over time. When looking at all analyzes and sensory analysis results in İzmit and Sakarya location Eşme quince variety, it is thought that AA (2%) application in reducing browning, browning and UV-C application preventing bad odor in freshly chopped Quince slices due to the effect of browning and microorganism activities. For the Eşme quince variety, it is thought that the application of AA (2%) together with the reduction of UV-C application time will preserve its quality properties better. KEYWORDS:Ascorbik acid, Sugar, UV-C, Modified atmosphere packages, Quince, Location