Patates altın kist nematodu, Globodera rostochiensis'in patates verimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of potato golden cyst nematode, Globodera rostochiensis on potato yield
  1. Tez No: 662117
  2. Yazar: AHMET ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Patates altın kist nematodu, Globodera rostochiensis (Wollenweber) Skarbilovich (Tylenchida: Heteroderidae) dünyada ekonomik açıdan en önemli patates zararlılarından birisidir. Genellikle patates yetiştirilen alanlarındaki dağılımları ve yoğunluklarını belirlemek amacıyla bu nematod için rutin olarak sürveyler gerçekleştirilmektedir. Morfolojik ve moleküler analizler bu nematodun kesin tanısını yapmak ve mücadele stratejilerini oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışma, İzmir ilinin Bozdağ ve Ödemiş lokasyonlarında 2017 ve 2018 yılları patates yetiştiriciliği sezonlarında alınan toprak örneklerinin %96'sının G. rostochiensis ile enfekte olduğunu göstermiştir. Bulaşık alanlardaki ortalama kist sayısı, 0.01 ila 3.70 kist/g toprak arasında değişmiştir. Globodera rostochiensis'in ikinci dönem larva ve kistlerinin morfolojik ve morfometrik karakterlerinin incelenmesi sonucu, Bozdağ ve Ödemiş'ten elde edilen popülasyonlar arasındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Nematodların, ribozamal gen bölgesi kullanılarak moleküler teşhisleri gerçekleştirilmiştir. Morfolojik ölçümler ve filogenetik analizler sonucunda Bozdağ ve Ödemiş'ten elde edilen popülasyonlar arasında küçük farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada farklı etken maddeli nematisidlerin G. rostochiensis kontrol etmek suretiyle ortaya koyacağı verim farklılıkları da araştırılmıştır. Sonuçlar en fazla verim artışının % 34.35 ile nematodun Ödemiş populasyonuna karşı 900 g/l Fosthiazate'in ekim öncesi toprak uygulaması ile ekimden 45 gün sonra yeşil aksam uygulaması kombinasyonunda nematodun kontrol edildiği parsellerden elde edilmiş ve bunu aynı popülasyona %31.51 verim artışı ile 400 g/l Fluopyram 'ın ekim öncesi toprak uygulaması ve Ödemiş popülasyonunda % 27.13 verim artışı ile 900 g/l fosthiazate 'in ekim öncesi toprak uygulaması yapılan nematodun kontrol edildiği parseller takip etmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, çiftçi koşullarında daha etkili bir şekilde mücadele edebilmek için nematodun fizyolojisini, ekolojisini ve biyolojisini daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Potato golden cyst nematode Globodera rostochiensis (Wollenweber) Skarbilovich (Tylenchida: Heteroderidae) is one of the most economically important potato pests in the world. Usually, surveys are routinely carried out for these nematodes to determine their distribution and density in potato growing areas. Morphological and molecular analysis are used to make identification of this nematode and to create control strategies. In this study, it was shown that 96% of the soil samples taken during the potato growing seasons in Bozdağ and Ödemiş locations of İzmir province in 2017 and 2018 were infected with G. rostochiensis. The average number of cysts in the contaminated areas ranged from 0.01 to 3.70 cyst/g soil. The observation of the morphological and morphometric characters of the second stage juvenile and cysts of Globodera rostochiensis revealed differences between the populations obtained from Bozdağ and Ödemiş area. Molecular identification of nematodes was made based on the ribosomal gene region. As a result of morphological measurements and phylogenetic analysis, it was determined that there are small differences between the populations collected from Bozdağ and Ödemiş area. In this study, the impact of G.rostochiensis on the potato yield from the plots treated with different nematicide were also investigated. As a results, the highest yield increase, with 34.35% were achieved from the nematode controlled plots from Ödemiş population treated with combination of Fostiazate 900 g/L pre plant plus 45 days after that application, followed with 31.51% yield increase treated with Fluopyram 400 g/L pre plant application, and with 27.13% yield increase from the nematode controlled plots from Ödemiş population treated with Fosthiazate 900 g/L preplant application. The results of this study will help to better understand the physiology, ecology and biology of the nematode in order to cope more effectively under farmer conditions.