Bazı patates çeşitleri ve ıslah klonlarının patates Altın Kist Nematodu (Globodera rostochiensis, Wollenweber)'na karşı reaksiyonunun belirlenmesi
Determınatıon of the reactıon of some potato varıetıes and breedıng clones agaınst Potato Gold Cyst Nematode (Globodera rostochiensis, Wollenweber)
- Tez No: 918451
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Patates Kist Nematodları, Niğde ilinde patates bitkilerinde ekonomik zarara neden olan bitki paraziti nematodlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Niğde ilinde Patates Kist Nematodu populasyonları morfolojik ve moleküler yöntemlerle tanımlanmıştır. Niğde Patates Araştırma Enstitüsüne ait patates klonu ve çeşitlerinin Globodera rostochiensis'e (Wollenweber, 1923) karşı konukçu reaksiyonları moleküler ve arazi çalışmaları ile araştırılmıştır. Arazi çalışmasında nematodun üreme gücü, popülasyon dinamiği ve bitki gelişimi üzerine etkileri de araştırılmıştır. Araziden 59 adet toprak örneği alınmış ve 38 örnekte kist ekstraksiyonu yapılmıştır. Morfolojik ve moleküler teşhis sonucunda 38 örneğinin tamamının G. rostochiensis olduğu tespit edilmiştir. G. pallida'ya rastlanmamıştır. Çalışmada Gro1-4 geni PAE 13-08-08, PAE 13-08-14, PAE 13-08-07 klonlarında tespit edilmiştir. Saha çalışmasında Patates Altın Kist Nematodu'nun en az üreme gücü PAE 13-08-07 klonda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Potato Cyst Nematodes are among the plant parasitic nematodes that cause economic damage to potato plants in Nigde province. In this study, morphological and molecular methods identified Potato Cyst Nematode populations in Nigde province. Molecular and field studies investigated host reactions of potato cultivars and clones belonging to Nigde Potato Research Institute to Globodera rostochiensis (Wollenweber, 1923). In the field study, the population dynamics of the nematode, its reproductive power, and its effects on plant development were also investigated. 59 soil samples were taken from the field and cyst extraction was performed in 38 samples. All 38 samples were identified to be G. rostochiensis as a result of morphological and molecular identification. G. pallida was not detected. In the study, the Gro1-4 gene providing resistance was identified in clones PAE 13-08-08, PAE 13-08-14, PAE 13-08-07. In the field study, Potato Golden Cyst Nematode showed the least reproductive power in the PAE 13-08-07 clone