Konjenital astigmatizma tedavisinde limbal gevşetici insizyonlar
Limbal relaxing incisions in congenital astigmatism
  1. Tez No: 662163
  2. Yazar: FATMAGÜL YILMAZ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY BUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Konjenital astigmatizmanın tedavisinde limbal gevşetici insizyonların etkinliğini araştırmak amacıyla, Ocak 1998 ile Mart 1999 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'ne başvuran konjenital astigmatizmalı 13 hastanın 22 gözüne astigmatizmanın düzeltilmesi için limbal gevşetici insizyon uygulanıldı. HASTALAR VE METHOD: Hastaların 7'si erkek (%54), 6'sı (%46) ise kadındı. Limbal gevşetici insizyonlar topikal anestezi altında, modifiye Gills nomogramı baz alınarak, manifest ve sikloplejili refraktif astigmatizma değerlerine göre uygulandı. Hastalar operasyon sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay ve 6.ayda kontrole çağırıldı. BULGULAR: Hastaların cerrahi öncesi silindirik değerlerinin ortalaması 2.10±1.65 dioptri ( 0.75-6.0 dioptri arası) idi. Cerrahi sonrası 1. aydaki silindirik değer ortalaması 0.98 dioptri (0.0-4.25 dioptri arası), 3. aydaki silindirik değer ortalaması 1.17 dioptri( 0.0-6.0 dioptri arası), 6 aydaki ise 1.19 dioptri (0.0-6.0 dioptri arası) olarak saptandı. Cerrahi öncesi değer ile cerrahi sonrası 1.ay arasında anlamlı bir fark gözlenildi. Daha sonraki aylarda ise anlamlı bir fark gözlenemedi. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası kontrollerde elde edilen silindirik aks değerleri arasında anlamlı bir farka rastlanılmadı. Hiçbir hastanın operasyon öncesi var olan siferik değerinde bir değişiklik ile karşılaşılmadı. Olguların cerrahi öncesi düzeltilmemiş görme keskinliği oranı ile cerrahi sonrası 1.aydaki sonuçlar arasında anlamlı bir artış gözlenildi, daha sonraki kontrollerde ise değişiklik gözlenilmedi. Çalışmaya katılan hiçbir hastanın cerrahi öncesi sahip olduğu en iyi görme keskinliği kaybolmadı. Hiçbir hastada önemli bir komplikasyon ile karşılaşılmadı. üç hastada (%13.63) astigmatizma aksında 30°'den fazla değişiklik gözlenildi ve fazla düzeltme olarak kabul edildi. Beş hastada (%22.7) regresyon saptanıldı. SONUÇ: Limbal gevşetici insizyonlar korneal insizyonlara göre daha güvenli, yara iyileşmesi daha hızlı, uygulanımı daha kolay olan insizyonlardır. Bu çalışmada, limbal gevşetici insizyonların 2 dioptrilik astigmatizma düzeyine kadar daha etkin olduğu, bunun üzerindeki değerlerle regresyon ve eksik düzeltmenin fazlalaştığı ve bu insizyonların yetersiz olduğu gözlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effectiveness of limbal relaxing incisions (LRIs) for correcting naturally occurring astigmatism. Setting: Ankara Hospital, Ankara, Turkey. Methods: This prospective analysis of the results of the first LRIs in 22 eyes of 13 patients with congenital astigmatism was done using a modified Gills nomogram and was based on preoperative refractive astigmatism determined by manifest and cycloplegic refractions. There were no adjustments based on sex or age. Results: An absolute decrease of 0.91 diopter (D) (44%) in mean astigmatism was achieved after 6 months in 22 eyes. The mean uncorrected visual acuity (logMAR) increased from 0.42 to 0.26 from preoperatively to 6 months postoperatively. No patient lost best corrected visual acuity. Most regression occurred in eyes with more than 3.50 D of astigmatism and between the first and third postoperative months. Conclusion: Limbal relaxing incisions are a practical, simple, and forgiving approach for the correction of lower degrees of astigmatism.