Konversiyon bozukluğu tanısı alan kadınların libidinalizasyon ve nesne ilişkileri ekseninde projektif testler ile değerlendirilmesi
Evaluation of women with diagnosis of conversion disorder through projective tests with a focus on libidinalization and object relations
  1. Tez No: 662168
  2. Yazar: SEREN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın konusu Konversiyon Bozukluğu teşhisi almış kadınların ruhsal dünyalarının libidinalizasyon ve erken dönem nesne ilişkileri ekseninde incelenmesidir. Geleneksel olarak histerik nevroz ile ilişkilendirilen konversiyon hakkında güncel bilgiler gözden geçirilerek, bu teşhisi almış kadınların ruhsal dünyalarında nesne ilişkilerinin, kadınsı tasarımların niteliğinin, dürtüsel işleyişlerinin, benlik tasarımlarının projektif testlere nasıl yansıtıldığını ortaya koymak ve bu tanıyı almış kadınların ruhsal işleyişlerindeki ortak noktaların projektif testler aracılığıyla keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla son 6 ayda Konversiyon Bozukluğu teşhisi almış 8 kadın katılımcıya sırasıyla yarı yapılandırılmış klinik görüşme, Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Test sonuçları Fransız Okulu sistemine göre incelenmiş ve içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre KB tanısı almış kadınların nesne ilişkileri arkaik persekütif endişenin varlığı ekseninde belirginleşmektedir. Kadınsı tasarımların niteliğinin de yoğunlukla saldırgan ve olumsuz olduğu ve benlik tasarımının da narsisistik açıdan kırılganlıklar içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu durum, pre-ödipal dönemde nesne ile ilişkide uyarıcı kalkan işlevinin de etkin şekilde edinilememiş olacağını düşündürmüştür Bu nedenle libidinalizasyon süreci; yani katılımcıların dürtüsel işleyişleri incelenmiştir. Katılımcıların libidinal ve agresif dürtüyü ruhsallık içerisinde etkin savunmalar ile taşıyamadıkları ortaya çıkmıştır. Tüm bunlardan hareketle konversiyonun bir tür bedensel eyleme geçiş olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the psychic world of women who have a diagnosis of Conversion Disorder by focusing particularly on object relations and libidinalization processes. By reviewing the current literature on the conversion symptom, which has traditionally been associated with hysterical neurosis; it was aimed to research the functioning of the drives, the quality of object relationships, the quality of feminine representations, and the representations about the self image of the women who have this diagnosis. With these purposes, 8 women who have been diagnosed with Conversion Disorder in the last 6 months were taken on semi-structured interviews, and then the Rorschach and the Thematic Apperception Test were administered on them. The projective test results have been analyzed by the French School system which involves content analysis. According to the results of the study, the object relationships of the women is found to be crytallized around archaic persecutory anxieties. The quality of the representations of the femininity were also negative, if not persecutory. In addition to that, self representations of the women were mostly narcissistically fragile. This result is also revealing of the prediction that the protective shield; which is usually gained throughout the pre-oedipal object relations, is not strong enough to meet the excitations caused by the drives. In order to investigate this prediction, the libidinalisation process; which refers to functioning of drives is investigated. Participants were unable to process the libidinal, as well as the aggressive drive within the psyche by using proper defense mechanisms. Out of all these findings, it was thought that the conversion symptom might be some kind of a bodily acting out.