Şile yöresinde ormancılık-madencilik ilişkileri
The relationship between forestry and mining in around Şile
  1. Tez No: 66219
  2. Yazar: MUSTAFA KOTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN İSTANBULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
V. ÖZET Şile ilçesi yüzölçümünün %79'unu kaplayan orman varlığı ile bugün ormana susamış, yeşile hasret bir megapol olan İstanbul'un çok önemli bir unsurudur. Adeta bu megapolün akciğeri haline gelmiş olan bu ilçemiz denizi ile birlikte çok önemli bir turistik mekandır. Aynı zamanda bu büyük orman varlığını yegane geçim kaynağı olarak kullanan 56 orman köyü ile ormancılığa mecbur bir belde. Beri tarafta ise ülke sanayiinin en önemli sektörlerine hamadde sağlayan toplam kil üretiminin %63'ü ve yine ülke çapında total silis kumu üretiminin %88'ini sağlayan bu ormanların altında bulunan cevherlerdir. Hem yeraltı zenginliklerine, hem de orman servetini birlikte ihtiva eden bu havza üzerinde yapılacak tatbikatlarla elde edilecek sonuçlar öngörülecek hareket tarzı ülke genelinde madencilik-ormancılık ilişkilerinde önemli bir altyapı hazırlayacak çok önemli bir projeksiyondur. Madenlerin üretilmesi için verimli ormanların mutlaka tahrip edilmesi gerekmektedir. İşte bu noktada ilk akla gelen ve uygulanacak hareket tarzını belirleyecek olan çok önemli bir soru vardır“Sanayi bakımından gelişmiş bir ülke mi”yoksa doğal güzelliklerini muhafaza eden, hatta bunu sağlarken sanayide çok önemli hammadde arzeden maddeleri de toprak altında bırakan belki de ülkede varolduğu halde dışarıdan ithal yoluna giden bir ülke mi? Bu satırların yazarının kanaati tartışma ve sonuç bölümünde de ifade edildiği gibi oluşumu milyonlarca yıl olan madenlerimizden mevcut ekonomik şartlar dahilinde vazgeçmenin mümkün olmadığı bunun için de belli ölçülerde orman tahribine mal olsa da bu madenler üretilerek sektör bazında Avrupa ülkelerine bağımlı olmaktan kurtulmalı. Ancak, maden üretildikten sonra mutlak surette tahrip edilen yerler düzeltilerek ağaçlandırılmalıdır. Bu prensip hayata geçirilebilirse hem ithalatın %70'e yakım, enerji ve hammaddede olan ülkemize yem hammadde zorunluluğu gibi bir kambur yüklenmemiş olur ve varoluş sebebimiz ormanlarımız kaybedilmemiş, 35dağıtılmamış, ekonomik ve fonksiyonel hizmetler arzetmeye devam etmiş olur. Bu noktada gerek mevzuatla yapılması öngörülen değişiklikler metin içinde ifade edilmiş, gerekse de uygulayıcıların ihtisas sahibi olması ve eğitimin zorunlu olduğu ortaya konulmuştur. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Şile with the area corered forests which is 79% of its area, is one of the very few national parts of ISTANBUL in when there is hardly any green area that is needed as public recreation use. It is an important touristic resort with it is relatirely less polluted sea water. It obviously functions as the lungs of this wildly growing megapol. Forestry is one of the importast sources of income for the town with its 56 forest villages 63% of clay extraction and 88% of quosite sand extraction in all orer Turkey are met by the mines in the region. Any kind of actinty necessitates land in the town reguires proger protection which would also form the infrastucture for the relationship between mining and forestry. Exctation of mines definitely leads a destruction in the forest. This approach areates a very critical guestion which determines the strategy. To have a modern country or a country that leaves its minesunder the earth for the sake of protection of natural life and imports the mines its needs. As it is conduded in the parts of discussion and the condusion it is economically impossible not to extract these mines which is the matter of ages to have. So, that seens the best way to extract them up to end Turkish economic deperdency on the western modem world even it means to loose a little area of the forests. If an optimum solution can be formulated to apply the idea in the daily life, Turkey will not be forced to increase its dependercy by importing some more raw material and energy. Then forests won't hare to be lost and could be furctionally utilized. Aradical change in regulations, gualified staff to control and apply these regulations and a program to make the public concious enough about are suggested to 37be the main strategies to provide the balance reguired betweer the natural protection and industrialization and development 38