Orman köy kooperatiflerinin orman-köy ilişkilerine katkısı üzerine araştırmalar
Research about the conribution of forest village cooperatives to forest village relations
- Tez No: 66217
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ACUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
V-OZET Orman köylüsüyle ormanlarımız arasındaki karşılıklı ve sürekli etkileşim yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu denli birbirine bağlı ve sürekli etkileşim, orman köylülerinin durumlarının düzeltilmesi ile ormanlar üzerinde de olumlu etki yapacaktır. Tez konumuz Orman Köy Kooperatiflerinin Orman - Köy ilişkilerine katkısı olması nedeniyle; konuya çok yönlü boyutlardan bakılmış, incelenen yedi orman köyünde, orman köylüsünün içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve kültürel durum, kooperatifçilik anlayışı ve uygulanmasıyla birlikte ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konuda gerekli gözlemler, anketler yapılmış sorunlar, çözümler üzerinde durulmuştur. Akyazı Orman işletmesine bağlı bu orman köylerinin başlıca geçim kaynaklan, tarım, ormancılık faaliyetleri ve hayvancılıktır. İlçeye olan yakınlık, yolların asfalt olması, düzenli otobüs ve minibüs seferleri olması, yaşam düzeyinin iyi olması iç göç olayım tamamen bitirmiş olup; adeta köylü köyünde mutlu bir yaşam sürmektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The mutual and continuous influences between the forest villager and our forests continue itensively. Such a mutual and continuous interaction will also have positive influence on the situation of forest villager and the forests. As the forest village cooperatives contributed to the forest village relations my topic of thesis was examined multi dimensional, it was aimed to expose the economic, social and cultural situation of the forest villager in the examined seven forest villages together with understanding and implementation of cooperative. In this subject the necessary observations, inquiries were made, problems and solutions were dealt with. The main source of living of these forest villages belonging to the forestry operation of Akyazı are agriculture, forestry activities and stock - breeding. The proximity to the district, the asphalted roads, regular bus and minibus services, good living standards have stopped migration completely; the villager is living happy in fact. 49