Okul öncesi eğitime devam eden çocukların mizaç özelliklerinin akademik benlik saygısına etkisi
The effect of temperament characteristics of preschool children on academic self-esteem
  1. Tez No: 662183
  2. Yazar: BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların mizaç özelliklerinin akademik benlik saygısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bulunan kamu ve özel anasınıflarına ve anaokullarına devam eden 60-72 aylık okul öncesi dönem 370 çocuğun ebeveynleri ve bu çocukların öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada çocuk ve ebeveynlere ilişkin bilgileri öğrenmek amacıyla“Ebeveyn Bilgi Formu”, çocuğun mizaç özelliklerinin belirlenmesi amacıyla“Çocuklar İçin Mizaç Değerlendirme Takımı-Gözden Geçirilmiş Ebeveyn Formu”, öğretmenlere ilişkin bilgileri öğrenmek amacıyla“Öğretmen Bilgi Formu”ve çocuğun akademik benlik saygısı düzeyinin belirlenmesi amacıyla“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak betimsel istatistikler hesaplanmış, normal dağılım gösteren verilerin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu t-testi ve tek yönlü Anaova analizi ile test edilmiştir. Çocuğun mizaç özelliği ile akademik benlik saygısı arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile bakılmıştır. Mizaç özelliklerinin akademik benlik saygısı üzerindeki etkisi Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of temperament characteristics of 60-72 months old children who continue preschool education on academic self-esteem. The sample of the study consists of the parents and teachers of 370 pre-school children aged 60-72 months old, who attend public and private kindergartens and kindergartens in Ümraniye district of Istanbul province. Easy sampling method was used in the research. In the research,“Parental Information Form”is used to learn information about children and parents,“Temperament Assessment Team for Children-Revised Parent Form”to determine the temperament characteristics of the child,“Teacher Information Form”to learn the information about teachers and the level of academic self-esteem of the child.“Academic Self-Esteem Scale”was used. SPSS program was used in the analysis of the data obtained from the research. Descriptive statistics were first calculated in the study, and the differentiation status of the normally distributed data according to demographic variables was tested with t-test and one-way Anova analysis. The relationship between the temperament feature of the child and the academic self-esteem was examined by Pearson Correlation analysis. The effect of temperament characteristics on academic self-esteem was tested by Multiple Linear Regression Analysis.