Eşini kaybetmiş yaşlı bireylerin yas sürecinin sosyal hizmet açısından değerlendirilmesi
Assessment of social work at eldery people living grief
- Tez No: 662184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma eşini kaybetmiş 65 yaş üstü yaşlı bireylerin bağlanma temellerinin, eşiyle ilişkilerinin, eşinin ölümüyle birlikte ortaya çıkan yas süreçlerine ilişkin yaşam deneyimleri ile eşinin ölümü sonrasındaki yaşamlarının nasıl şekillendiğini anlamak için yapılmıştır. Araştırmada yaşlı bireylerin ilk bağlanma temelleri, evliliğine ve eşine yönelik hikâyeleri, yaşamlarındaki ilk önemli kayıpları, eş kaybına ilişkin yaşadıkları, eşinin ölümü sonrasında yaşamında meydana gelen değişimler ve geride kalan duygular ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında Ankara'da yaşayan 65 yaş üstü 12 kadın ve 8 erkek toplam 20 kişi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmede elde edilen veriler MAXQDA 18 yazılımıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz ilk bağlanma ilişkilerinde kaçınmacı ve güvenli bağlanma stillerinin hâkim olduğu, görücü usulüyle evliliklerin gerçekleştiği, dul kadın ya da erkek arasında herhangi bir fark görmedikleri, uğraşıları olan yaşlı bireylerin yeni yaşamlarına daha çabuk uyum sağladıkları ancak hepsinin yalnızlık duygusunu yoğun olarak yaşadıkları, yeniden evlenme düşünen yaşlı bireylerin bu düşüncelerinde bile yalnızlıktan kurtulma duygusunun etkili olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları yaşlı bireylerin gereksinim ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin ve programların projelendirilmesine ağırlık verilmesi, konuyla ilgili yasal mevzuatın ve politikaların geliştirilmesinin yaşlılara yönelik hizmetlerin geniş bir yelpazede sunulması için gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to understand the relationship between the couples who are aged 65 or more's attachment bases, how their relationship were, which life experiences they had after the loss of their partner while studying the effects of those experiences and how their life changed according to the situation of death. The research includes old people's first attachment basis, the stories oriented their marriage and partner, their life's first important loss, what they have experienced depending on the death of their pair, what kind of differences happened in the lives of them after they had lost their partner and the emotions left behind. This study has been done with a group who live in Ankara and at the ages of 65 or more which had 12 women and 8 men resulting in 20 people at total by using qualitive searching ways while doing semi-structured in-depth interviews with those people that lost their partner. The data were collected from the interviews has been analysed thematically using MAXQDA 18 software. The analyse indicated that in the first attachment relationships avoidant and safe attachment styles were dominant, there is no difference between widow woman and man when rearreanged marriage has happened, the old individuals who have a hobby adapt on their lifes easier but all of them feel the loneliness intensive,even in the decisions of the people who are planning to marry again contains the aim of getting rid of their loneliness. The results of research show that it is needed to focus on projecting the programmes and services which are related to old individual's requirements to develope lagistations and policies about the topic to indicate the services in an efficient way.