Periferal nöropatisi olan ve olmayan tip 2 diyabetli bireyler ile tip 2 diyabetli olmayan bireylerin duyu, kas kuvveti, denge, düşme ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of sensation, muscle strength, balance, fall and quality of life in individuals with type 2 diabetes with and without peripheral neuropathy and without TYPE 2 diabetes
- Tez No: 662223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş-Amaç: Tip 2 diyabet fiziksel durumu ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı; periferal nöropatisi olan ve olmayan Tip 2 diyabetli bireyler ile Tip 2 diyabetli olmayan bireylerin duyu, kas kuvveti, denge, mobilite ve yaşam kalitelerini karşılaştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmaya Tip 2 diyabetli ve periferal nöropatisi bulunan 17 (yaş=56,11±4,22 yıl), Tip 2 diyabetli ve periferal nöropatisi bulunmayan 17 (yaş=55,58±7,60 yıl) ve diyabeti olmayan 20 (yaş=51,55±6,05 yıl) olmak üzere toplam 54 kişi dâhil edildi. Bireylerin hafif dokunma duyuları Semmes-Weinstein Monofilament ile, vibrasyon duyuları diyapozon ile, diz propriosepsiyonları universal gonyometre ile, kas kuvvetleri dinamometre ile, ayak bileği plantar fleksör kas kuvvetleri manuel kas testi ile, dengeleri bilgisayarlı denge cihazı ile, fonksiyonel mobiliteleri zamanlı kalk ve yürü testi ile, denge güven aralıkları Aktiviteye Özgü Denge Güvenlilik Skalası ile, yaşam kaliteleri Kısa Form 36 Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Type 2 diabetes is a disease that can adversely affect the physical condition and quality of life. The purpose of our study was to compare of sensory, muscle strength, balance, mobility and quality of life in individuals with type 2 diabetes with and without peripheral neuropathy and without type 2 diabetes. Materials and Methods: A total of 54 individuals were included in the study; 17 with type 2 diabetes with peripheral neuropathy (age=56,11±4,22 years), 17 with type 2 diabetes without peripheral neuropathy (age=55,58±7,60 years) and 20 without diabetes (age=51,55±6,05 years). Senses of light touch of individuals with the Semmes-Weinstein Monofilament, vibration senses with a tuning fork, knee proprioceptions with a universal goniometer, muscle forces with a dynamometer, ankle plantar flexor muscle forces with manual muscle test, balances with a computerized balance device, functional motilities with the timed up and go test, balance confidence intervals with the Activity Specific Balance Confidence Scale, qualities of life with the Short Form 36 Survey were evaluated.