Mide kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi ve cerrahi tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde etkili prediktif faktörler
Predictive factors in evaluation of neoadjuvant chemotherapy and surgical treatment in patients with locally advanced gastric cancer
  1. Tez No: 662224
  2. Yazar: MERT TANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Mide kanserinde neoadjuvan kemoterapi lokal ileri tümörlerde tanımlanmış bir tedavi yöntemidir. Erken evre mide kanserlerinde endoskopik veya cerrahi rezeksiyonlar tercih edilmekteyken, lokal ileri mide kanserinde sistemik hastalığı sınırlandırmak ve cerrahi operasyonların başarısını arttırmak için kısa kür kemoterapiler tercih edilmektedir. Yine de neoadjuvan tedavi altında tümörü regrese olmayan ve evresi ilerleyen hastalar mevcuttur. Henüz neoadjuvan kemoterapilerden fayda görebilecek hastaları önceden belirleyebilecek bir tetkik veya skorlama sistemi mevcut değildir. Bu çalışmada, lokal ileri mide kanseri tanısı alan hastalarda neoadjuvan kemoterapiden fayda görebilecek hastaları belirleyebilecek laboratuvar tetkikleri ve oranlamaların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 – Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde değerlendirilen, lokal ileri mide kanseri nedeniyle onkoloji konseyince direkt cerrahiye veya neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahiye yönlendirilen 192 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri, terminal dönemde olan ve cerrahiyi kaldıramayacak olan hastalar ile erken evre mide kanserleridir. Neoadjuvan kemoterapiye yönlendirilebilen tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 192 hastanın klinik, demografik ve laboratuvar verileri ileriye dönük değerlendirilip geriye dönük olarak da kontrolleri sağlanmıştır, prospektif olarak sağkalımları, morbiditeleri ve takipleri kontrol edildi. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 192 hastanın %71,9'u erkek olup, 3 yıllık çalışma sürecinde çalışmaya katılan hastalar içerisinde sağkalım oranı %60,4'tür. 192 lokal ileri mide kanserli hastanın %49'u neoadjuvan kemoterapiye yönlendirilmiş olup, hastaların tamamı cerrahi prosedürlere yönlendirilmiş, hepsine D2 diseksiyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Neoadjuvant chemotherapy in gastric cancer is a defined treatment method for locally advanced gastric tumors. While endoscopic or surgical resections are preferred in early stage gastric cancer, neoadjuvant chemotherapy is a worldwide preferred method in locally advanced gastric cancer with a belief to limit systemic disease and increase the success of surgical operations. Nevertheless, there are patients with tumors not regressed under neoadjuvant therapy and even progressed. Still, there is not a test or scoring system that can predict patients who may benefit from neoadjuvant chemotherapy. In this study, it is aimed to evaluate the laboratory tests and ratings that can determine the patients who may benefit from neoadjuvant chemotherapy in patients diagnosed with locally advanced gastric cancer. Material and Methods: 192 patients who were evaluated in the General Surgery Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between January 2018 and December 2020, who were referred to surgery directly or after neoadjuvant chemotherapy by the oncology council due to local advanced gastric cancer were included in the study. The exclusion criteria are patients who are in the terminal stage and cannot afford surgery, and patients with early stage gastric cancer. All patients who could be referred to neoadjuvant chemotherapy were included in the study. The clinical, demographic and laboratory data of 192 patients were evaluated prospectively, re-checked retrospectively, and their survival, morbidity and follow-up were checked prospectively. SPSS 22.0 package program was used for data analysis. Results: Of the 192 patients included in the study, 71.9% were male, and the survival rate among the patients participating in the study during the 3-year study period was 60.4%. 49% of 192 locally advanced gastric cancer patients were directed to neoadjuvant chemotherapy, all of the patients were directed to surgical procedures, and D2 dissection was applied to all patients.