Neutrosophic üçlü yapılar üzerinde normlu ve metrik uzaylar
Normed and metric spaces on neutrosophic triplet structure
  1. Tez No: 576690
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde neutrosophic kümelerin tarihi sürecinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde bulanık küme kavramı ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Devamında bulanık küme kavramının bir üst genellemesi olan sezgisel bulanık küme kavramı incelendi ve genel özellikleri hatırlatılmıştır. Ayrıca, sezgisel bulanık kümelerin de bir üst genellemesi olan neutrosophic küme, tek değerli neutrosophic küme ve aralık değerli neutrosophic küme kavramları incelendi ve genel özellikleri ve işlemleri hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde neutrosophic üçlü kümeler ve neutrosophic üçlü kümelerde bazı kavramlar incelendi. Dördüncü bölümde neutrosophic üçlü kısmi iç çarpım uzayı ile ilgili bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Beşinci bölümde neutrosophic v-genelleştirilmiş metrik uzayı ve neutrosophic kısmi v-genelleştirilmiş metrik uzayı ile ilgili bazı temel tanımlar, örnekler ve teoremler verilmiştir. Son olarak altıncı bölümde ise çalışmayla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, the historical process of neutrosophic sets is mentioned. In the second chapter, basic information about the concept of a fuzzy set is given. In continuation, the concept of the intuitive fuzzy set which is an upper generalization of the concept of a fuzzy set was examined and its general properties were reminded. In addition, the concepts of neutrosophic set, single-valued neutrosophic set, interval valued neutrosophic set which is an upper generalization of the concept of intuitive fuzzy sets was examined and its general properties and operations were reminded. In the third chapter, the definition of neutrosophic triplet sets and some concepts in neutrosophic triple set are examined. In the fourth chapter, some basic definitions n and theorems related to neutrosophic triple partial inner product space are given. In the fifth chapter, some basic definitions, examples and theorems about neutrosophic v-generalized metric space and neutrosophic partial v-generalized metric space are given. Finally, in the sixth chapter, suggestions were made about the study.