A platform for personal e-mobility with route forecasting
  1. Tez No: 662243
  2. Yazar: KAMİL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Azalan fosil yakıtlar ve artan karbon salınımı, insanoğlunu farklı teknolojileri araştırmaya ve bu teknolojiler üzerinde geliştirmeler yapmaya yönlendirmiştir. Temiz enerji kaynaklarına yönelimin artması ile de içten yanmalı araçlar günden güne azalmakta ve elektrikli araçların sayısı hızla artmaktadır. Ancak elektrikli araçların artması, yanında bazı sorunları da getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlilerinden biri olan şarj sürelerinin uzun olması bu tezde çözüm sunulan bir problemdir.Bu tezde elektrikli araç kullanıcıları için bir E-Mobilite platformu tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Platformun içeriğinde kullanıcıların faydalanacağı, en yakın istasyonları bulma, rota üzerindeki istasyonları bulma ve kullanıcı hareketlerini analiz edip, kullanıcılara optimum istasyonları önerme özellikleri sunulmuştur.Bu e-mobilite sistemi akıllı telefonlar, IoT cihazları ve bulut sistemleri kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca kullanıcı verilerinin tümü kullanıcı akıllı telefonunda işlenerek üçüncü şahıslarla paylaşılması engellenmiştir.Bu tez içerisinde kullanılan algoritmalar, altyapı sistemleri, uygulamaya ait görseller ve gerekli kodlar eklenmiştir.Son olarak kullanıcıların zamana bağlı konum bilgileri alınarak, istatistiksel hesaplamalar ile rutin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decreasing fossil fuel sources and increasing carbon exhaust rate makes human-beings lead to search on different technological fields and to develop new technology. Also, thanks to developing tendency to the clean energy resources, internal combustion vehicles have been diminishing and electric vehicles have been augmenting day by day. However, the increase in electric vehicle brings some problems. One of the most important disadvantages of electric vehicles is long charging duration, which is the issue that is focused on this thesis. In this thesis, an e-mobility platform is designed and developed for electric vehicle drivers. In the platform, there are such properties as nearest charging station finding, the charging station suggestion along the navigated road, and providing the driver with optimum charging station information by analyzing the user's behaviors. This e-mobility system consists of smartphones, IoT devices and cloud systems. On the other hand, all of the user information are stored in user smartphone to prevent third party accession. Utilized algorithms, infrastructures, application visual images and necessary codes are added to this thesis. Finally, by taking time-dependent location information, the user's routine analysis are done, thanks to statistical calculations.