Optical system design, integration and testing of a 2D scanning lidar
2 boyutlu taramalı lidar optik sistem tasarımı, üretimi ve testi
- Tez No: 712371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, Rekrom Optoelektronik tarafından, uçuş süresi prensibine dayalı, 270 derecelik görüş alanına sahip kompakt bir LIDAR sisteminin optik sistem tasarımı, entegrasyonu ve testi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu ürün nesneleri 100 m menzil içerisinde tanımlayabilir. LIDAR, çeşitli alanlarda çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan bir teknoloji haline gelmiştir. Bu alanların en önemlileri robotik sistemler, otonom araçlar ve insansız hava, kara ve deniz platformları navigasyon ve çevre bilincidir. LIDAR'ın tercih edilen bir teknoloji haline gelmesinin temel nedeni, nesnelerin mesafe bilgilerini kolaylıkla sağlayabilmesi ve çevre bilinci açısından çok daha hızlı olmasıdır. LIDAR, gerçek hayatta milyonlarca veri noktası üreterek yüksek çözünürlüklü görüş sağlayabilir. Bu, nesnelerin tanınmasına ve sınıflandırılmasına izin veren sürekli değişen çevrenin kesin bir haritasını oluşturur. Katı hal teknolojisinin gelişi ve benimsenmesi sayesinde, bu yüksek çözünürlüklü sensörlerin maliyeti de önemli ölçüde azaltılarak onları çok çeşitli teknolojiler için mükemmel bir uyum haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optical system design, integration and testing of a compact LIDAR system with 270 degree field-of-view that based on time of flight principle is developed by Rekrom Optoelectronics. This system can identify objects and measure distances up to 100 m away. LIDAR has become a much needed and used technology in various fields. The most important of these areas are robotic systems, autonomous vehicles and unmanned aerial, land and sea platforms navigation and environmental awareness. The main reason that the LIDAR has become preferred technology is that it is much faster in the aspect of environmental awareness whereas being able to easily provide the distance information of the objects. LIDAR can provide high-resolution vision by generating millions of data points in real-time. This creates a precise map of the ever-changing surroundings that allow the objects to be recognized and categorized. And thanks to the advent and adoption of solid-state technology, the cost of these high-resolution sensors has also been considerably reduced, making them a perfect fit for a wide range of technologies.