Hayvan klinik ve hastanelerinin Türkiye'deki örnekler üzerinden incelenmesi
Investigation of animal clinics and hospitals over examples inTurkey
  1. Tez No: 662278
  2. Yazar: AYŞE ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR HİLMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hayatımızda önemli bir yere sahip olan hayvanların sağlığı için rahat güvenli klinik mekânları tasarımında incelenmesi bakımından referans yaratmayı hedefleyen bu tez çalışmasında, evcil hayvan kliniklerinin iç mekân tasarımı ele alınmıştır. Bu tezin amacı; evcil hayvan klinikleri tasarlanırken önemli ve aynı zamanda dikkat edilmesi gereken faktörlerdir. Ek olarak, evcil hayvan kliniklerinin tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar klinik bölgelerinin ve bölümlerinin analizi ile ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca, refakatçi klinik projelerinin kullanımı incelenmiştir. Çevre bakımının ve halk sağlığının önemi dikkate alınmaktadır. Mekânın tasarımı için oluşturulan koşullar ile mekân hazırlıklarının etrafında incelenip öğrenilen konu; hayvanların ve halkın sağlığını dikkate alarak, yeterli alana ve ihtiyaca sahip, konfor koşullarını karşılayabilen iç mekan tasarımını düzenlemeye çalışmıştır. Bu çalışmanın başlangıcı veteriner hekimlerin tanımını ve amacını açıklamak, bulunduğu hayvan hastanesinin tarihini incelemektir. Türkiye'deki veteriner okullarının tarihsel gelişiminden bahsetmişken, sayısal veriler, ayakta tedavi kliniklerini, kapsamlı klinikleri ve veteriner tesislerinin hayvan hastanelerini analiz etmek için kullanılmıştır. Evcil hayvan kliniklerinin mekânsal tasarım koşulları olarak; bulunduğu konumu, iç ve dış mekân üzerine durulmuştur. Mekânın konumunun önemi ve tasarıma olan etkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmasının en önemli bölümü iç mekân tasarımıdır. Koşullar doğrultusunda iç ve dış mekânların görsel ve fonksiyonel ayrımları yapılmış olup bunun üzerine araştırılmış ve eklenmiştir. Fonskiyonellik hayvan kliniklerinde önemli bir yere sahiptir. Fonksiyonelliğin iç mekân tasarımında kullanılan yapı malzemeleri, ses kontrolleri, havanın kalitesi gibi koşullara bağımlı kalarak çözülmesi gerekmektedir. Bu sebeple iç mekânın tasarımsal özelliklerinin adı altında hava sıcaklığı, nem kontrolü, yapı malzemeleri, koku ve ses kontrolleri konularına bu çalışma içerisinde detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Görsel olarak tamamlanabilmesi için iç mekânın anlaşılabilir olması ve rahatlığı sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle mekânları sırası ile ölçüm ve orantı, renk, aydınlatma, doku ve yapı donatımları konuları altında da ele alınmıştır. Mekânların koşulları ve gereksinimleri sağlanarak mekan düzenlemeleri araştırılıp incelenmiştir. Hal ve çözüm önerileri incelenerek ve teknolojik olanaklar istikametinde imar edilen tavsiye ve teklifler bütün mekânlar için akıcı ve ayrıntılı bilgi sunabilmek maksatıyla planlar ve görseller ile bildirilmiştir. Sonuç bölümünde yapılan incelemeler, numuneler ve araştırmalar ile ele alınan bilgiler doğrultusunda mekânların iç mekânsal açıdan irdelenmesi ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to create a reference to study the design of safe and comfortable clinical spaces for the health of animals who have a significant part in our lives, discusses the internal design of the pet clinics. This thesis aims at the factors that are important and need to be considered in the design stage of pet clinics. Additionally, the issues to be considered in the design of pet clinics are explained in detail with the analysis of clinical areas and chapters. Furthermore, the use of accompanying clinic projects was studied. The importance of environmental care and public health should be considered. The subject that was studied and learned around the conditions created for the spatial design and the spatial preparations tried to organize an interior design that has sufficient space and needs and can meet comfort conditions considering the health of the animals and the people. The study starts with explaining the definition and purpose of veterinarians and examining the history of the animal hospital where they are located. The historical development of the veterinary schools in Turkey is discussed, and the numerical data, outpatient clinics, comprehensive clinical and veterinary facilities were used to analyze the animal hospitals. The location, indoor and outdoor spaces were the focus as the spatial design conditions of pet clinics. The importance of the location of the space and its effect on the design was examined. The most important part of this thesis is interior design. The interior and exterior spaces were visually and functionally separated in line with the conditions, this separation was studied and included. Functionality has an important place in animal clinics. Functionality should be resolved while being dependent on conditions such as building materials used in interior design, sound controls, and air quality. Therefore, this study includes the subjects of air temperature, humidity control, building materials, odor and sound controls in detail under the name of the design features of the interior space. The interior space must be understandable and comfortable so that it can be visually complemented. Therefore, the spaces are discussed in terms of measurement and proportion, color, lighting, texture, and building equipment, respectively. Spatial arrangements were researched and studied by ensuring the conditions and requirements of the spaces. The suggestions and proposals, which are developed by examining the status and the suggestions for solutions and in line with the technological opportunities, were reported with plans and images in order to provide fluent and detailed information for all spaces. The conclusion chapter includes interior spatial study and evaluation of the spaces in line with the information gathered from the studies, samples, and research.