Modern sanatta biçim bozma ve ritim anlayışı
Deformation and rhythm in modern art
- Tez No: 662282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ARTAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan araştırmada ele alınan biçim, deformasyon ve ritim kavramlarının sanat tarihinin başlangıcından günümüze kadar geçen süreçte gelişiminin analiz edildiği görülmüştür. Biçim bozmanın tarihsel süreci araştırılırken modern sanata ne gibi katkıları olduğu örneklemelerle belirtilmiştir. Sanatta deformasyon anlayışı 20. yüzyılda tam anlamıyla kabul görmüş, dönemin psikolojik durumu bağlamında sanatçıların kendi içlerine kapanmaları sonucunda doğadan uzaklaşıp kendi iç dünyalarını yansıttıkları görülmüştür. Sanatçılar resmettikleri nesneyi göründüğü gibi değil, nesneye yeni bir anlam ve ifade katarak aktarmışlardır. Ritmin temelleri üzerine kavramlar örneklerle birlikte incelenmiştir. Son olarak, Azize Seçil Güç'ün resimlerindeki biçim bozma ve ritim anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the development of 'form', 'deformation' and 'rhythm' has been analyzed from the beginning of art history to the present day. While reviewing the historical process of deformity, its contribution to the modern art is examined with several examples. Deformation in art was fully recognized in 20th century. As a reflection of psychological state of the era, the artists were introverted, which resulted in the reflection of their inner states in artworks. The artists have pictured the objects by adding new meaning and expression to them, rather than portraying them as they are. The concepts that are constructed on the essentials of the rhythm are analyzed through the examples. Lastly, the patterns of deformation and rhythm in artist Azize Seçil Güç's paintings are analyzed/examined.