E^(-x)fonksiyonunu koruyan Szász-Mirakyan-Kantorovich tipli operatörlerin yakınsaklık özellikleri
Approximation properties of Szász-Mirakyan-Kantorovichtype operators preserving e^(-x)
- Tez No: 662283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM AYDIN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı olup, yaklaşımlar teorisi ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm bazı temel tanımlar ve teoremler içerir. Üçüncü bölümde 𝑒^-𝑥 fonksiyonunu koruyan Szász-Mirakyan-Kantorovich operatörünün yakınsaklık özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde 𝐾𝑛 𝜇 operatörlerinin yapısı ve bazı yakınsaklık özellikleri, üstel momentleri ve 𝐺𝑛' in Kantorovich versiyonu incelenmiştir ve 𝐾𝑛 𝜇 operatörünün yaklaşım hızı ağırlıklı süreklilik modülü yardımı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains four parts. The first part is the introduction and some information about the approximation theory is given. The second part is consists of some basic definitions and theorems. In the third part, the convergence properties of Szász-Mirakyan-Kantorovich type operators which preserving 𝑒 −𝑥 are studied. In the fourth part, the structure and some approximation properties of 𝐾𝑛 𝜇 operators, exponential moments, Kantorovich version of 𝐺𝑛 and the rate of convergence of 𝐾𝑛 𝜇 operators with the help of the weighted modulus of continuity are studied.