21.yy'da yapılarda uygulanan pencere çözümleri üzerine bir inceleme
An investigation on the window solutions applied in the buildings in the 21st century
  1. Tez No: 662304
  2. Yazar: MİRAY SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Binaların en önemli yapı unsurlarından biri olan pencereler; binanın dış dünyayla bağlantısını sağlamamızı veya tercihlerimize göre sınırlandırmamızı sağlar. Güvenlik anlamında korunma, ısı izolasyonu, rüzgar ve yağmur izolasyonu, dış ortam gürültüsünün izolasyonu gibi dış ortamla irtibatı sınırlandırma işlevlerinin yanında, gün ışığından faydalanma, ortamı havalandırma, dış ortam manzarasına ulaşabilme, görünümleri açısından iç ve dış mekan görselliği gibi bir çok ihtiyacı ve beklentiyi karşılamak durumundadır. Pencerelerin tarihsel gelişiminden başlayarak, mimarideki önemi, teknolojik gelişmeler sayesinde günümüzde sahip olduğumuz olanaklarla pencere imalatında kullandığımız malzeme ve işleme teknikleri çeşitliliğinde pencere seçenekleri değerlendirilmektedir. Pencerelerin sıraladığımız ana görevlerinin yanında; bina iç ortamının ısıtma veya soğutmasının korunması sayesinde termal konfor ve enerji tasarrufu sağlaması ve güneşin olumsuz etkilerinden koruması gibi işlevleri incelenmiştir. Yapı elemanı olarak uzun ömürlü olmaları, bakım gerektirmemeleri ve görünüm açısından, estetik olmaları açısından malzeme seçenekleri kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Windows, one of the most important structural elements of the buildings; allows us to connect the building to the outside world or limit it to our preferences. In addition to functions such as protection in terms of safety, thermal insulation, wind and rain insulation, isolation of outdoor noise, it also meets many needs and expectations such as benefiting from daylight, ventilating, reaching the outdoor landscape, in terms of apparence interior and outdoor visuals. Starting from the historical development of windows, its importance to architecture, thorugh to technological developments, window options are evaluated in the variety of materials and processing techniques use in window manufacturing with the possibilities we have today. Besides the main tasks of the windows, the functions such as thermal comfort and energy saving and protection from the adverse effects of the sun have been examined through to the protection of the building's interior heating or cooling. The material options were compared in terms of their durability, low maintenance needs and appearance and aesthetics.