Farklı duyusal profillere sahip sağlıklı bireylerde vücut farkındalığı düzeyi ile postür ve dikkat farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body awareness level, posture and attentional awareness level in healthy individuals with different sensory profile
  1. Tez No: 662339
  2. Yazar: MERVE ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada farklı duysal profillere sahip bireylerin vücut farkındalık düzeyleri, postüral durumları ve dikkat farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaşları arasında herhangi bir ortopedik, nörolojik, mental, vestübüler rahatsızlığı olmayan 50 sağlıklı kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra duysal profili; Adelösan Yetişkin Duyu Profili anketi ile, vücut farkındalığı; Vücut Farkındalığı Anketi ile, postür; Corbin ve Ark. tarafından hazırlanan form ile, dikkat farkındalık düzeyi ise Bilinçli Farkındalık Anketi ile değerlendirildi. Sağlık bireyler duysal profil skorlarına göre; duysal arayış, duysal kaçınma, duysal hassasiyet ve düşük kayıt çeyreklerinde, her bir çeyrek için ayrı ayrı çoğu kişiden daha az, çoğukişiden az, çoğu kişiye benzer, çoğu kişiden fazla ve çoğu kişiden daha fazla olmak üzere sınıflandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between body awareness levels, postural states and attentional awareness level of healthy individuals with different sensory profiles. In addition, the relationship between sensory processing subscale and attention, body awareness and posture were also examined. 50 healthy volunteers between 18-65 years volunteers without orthopoedic, neurological, mental and vestibular ilnesses and problem were included in the study. After recording the demographic data of the volunteers, Body Awareness Questionnaire (BAQ) for body awareness levels, Mindfull Attention Awareness Scale for attention awareness levels, Adolescent /Adult Sensory Scale for sensory processing, form created by Corbin et. Al. for posture were used to assess. The healthy individuals were classified as much less than most people, less than most people, similar to most people, much more than most people and more than most people in according to the sensory quadrant raw score of the totals in each of the sensory processing quadrants as low registration, sensation seeking, sensation avoiding, sensory sensivity. It was found that there was a negative and significant relationship between BAQ and attention score and total posture score in more than most people subscale of sensation avoiding (p0.05).