Meme kanseri hastası kadınların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası meta-kognitif inançlarının depresyon, anksiyete seviyeleri ve nüks korkusu seviyeleri üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of pre- and postoperative meta-cognitive beliefs on depression, anxiety levels and fear of recurrence levels of women with breast cancer
- Tez No: 662343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın hedefi meme kanseri hastası kadınların meta-kognisyonlarının depresyon, anksiyete seviyeleri ve kanser nüks korkusu seviyelerine olan etkisini ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında karşılaştırmak ve değişkenlerin değerleri arasında oluşacak farkı etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Hastalıkları ve Cerrahisi Kliniğine başvurup meme kanseri tanısı alan 45 kadın katılımcıdan oluşmaktadır.“Sosyodemografik Veri Formu”,“Üst Biliş Ölçeği 30 (ÜSÖ 30)”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)”ve“Kanser Nüks Korkusu Envanteri (KNKE)”ile araştırmanın verileri toplanmıştır. Araştırmanın veri analizi yapılırken SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda; ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde anksiyete, depresyon, üst biliş ve nüks korkusu puanları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Ek olarak ameliyat öncesine kıyasla ameliyat sonrası anksiyete puanında anlamlı derece bir düşme ve KNKE'nin işlevsel bozukluklar alt ölçeği puanında anlamlı derecede bir artış gözlenmektedir. Anksiyete ve işlevsel bozukluklar puanlarındaki anlamlı değişimi etkileyen faktörler ise lojistik regresyon analizi ile açıklanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular geçmişte yapılmış araştırma bulguları eşliğinde tartışılarak açıklanmış ve gelecekte yapılması planlanan araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of meta-cognitions of women with breast cancer on their depression, anxiety levels and fear of cancer recurrence levels before and after surgery and to determine the factors that affect the difference between the values of the variables. The sample of the study consists of 45 female participants who applied to the Breast Diseases and Surgery Clinic of Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital, Department of General Surgery and were diagnosed with breast cancer. The data of the study were collected using“Sociodemographic Data Form”,“Meta-Cognitions Questionnaire 30 (MCQ 30)”,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD)”and“Fear of Cancer Recurrence Inventory (FCRI)”. While analyzing the data of the research, SPSS 25.0 program was used. As a result of the analysis made; There is a positive correlation between anxiety, depression, metacognition and fear of recurrence scores in the preoperative and postoperative periods. In addition, while a significant decrease in postoperative anxiety score was revealed compared to preoperative, a significant increase was found in the functioning impairments subscale score of FCRI. Factors affecting the significant change in anxiety and functioning impairments scores were explained by logistic regression analysis. The findings of this study were discussed and explained with the past research findings and recommendations were made for future studies.