Ortaokul öğrencilerinin kişilik özellikleri ile yabancı dil tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relations between personality traits and attitudes towards foreign language learning of secondary school students
- Tez No: 662364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İkinci bir dil veya yabancı bir dil öğreniminde kişilik ve tutum kavramları, çok önemlidir. En basit şekliyle bizi bir hedefe ulaşmak için harekete geçiren, hedefe ulaşma sürecinde, bizi sürekli destekleyen ve yönlendiren kavramlar olmuşlardır. Günümüz anadili edinimi ve Yabancı dil öğretimi araştırmalarının odağını bu özellikler oluşturmaktadır. Bu özellikler sırasıyla tutum ve kişilik olarak sıralanabilir. Öğrencilerin bir dile yönelik olumlu tutumunun birçok öğrenme ortamında kolaylık ve başarı sağladığı, olumsuz tutumun ise başarısızlıkla ilişkili olduğu öngörülmektedir diğer taraftan kişilik özellikleri öğrenme üzerinde olumlu sonuçlar sağladığı bilinmektedir. Bu durumda öğrenenin kişilik özelliklerinin saptanması ve hedef dile karşı tutum düzeylerinin belirlenmesi dil edinim hedeflerinin geliştirilmesinde yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin ikinci dil öğrenimi ile kişilik özellikleri ve hedef dile karşı tutumları arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırma verileri iki farklı ölçekle elde edilecektir. Ortaokul öğrencilerinin öğrencilerin kişilik özellikleri Gosling, S. D., Rentfrow, P. J., & Swann, W. B., Jr. (2003) tarafından geliştirilen On-Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ) ve dil tutumları ise Gökbayrak (2008) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Tutum Ölçeği kullanılarak elde edilecektir. Bu ölçekler Van ili merkezinde bulunan ortaokul yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine uygulanacaktır ve toplanacak veriler SPPS paket programı kullanılarak analiz edilecektir. Sonuç olarak uygulanan analizler sonucunda, gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğu ve kişilik özelliklerinin yabancı dil öğrenme üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu kalıcı olduğu bulgular sonucunda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personality has long been a dilemma for foreign language learners, however, many researches assumed that both empathy and personality have positive effects on second language teaching and learning. Personality traits may result certain differences in learner's learning styles and strategies as well as the ultimate achievements. Personality and attitudes have always been key aspects in teaching foreign languages. In other words, personality and attitudes towards foreign languages have always been important to achieve a better situation on learning and teaching a foreign language. Certainly so many new techniques developed by the scientists and used both by teachers and students according to their personalities. Foreign language learning has been a real life context and also reminds us that for people who geographically exchange one culture for another, the task of learning a foreign language poses a challenge to the integrity of basic identifications.“ Ten-Item Personality Inventory”,“Attitudes Towards English Scale”and personal information form used in the study his study and the study conducted in Van, Turkey involving 7th and 8th grade secondary school students to find out relations between personality and attitudes towards foreign language learning and also teaching. As a result, the thesis has argued in support of clear significant differences between the groups in terms of variables. As a result of the findings, it can be say that personality has a significant role on language learning.