Şarki Türkistan Tarihi: Metin tenkidi, Türkiye Türkçesi ve inceleme
Text criticism, review and contemporary Turkish of 'Şarki Türkistan Tarihi'
  1. Tez No: 662378
  2. Yazar: ABDULLAH OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 609
Özet
Doğu Türkistan tarihine ait eserler birkaç istisna hariç bölgeye yabancı ve tarih boyunca Türkistan bölgesinde siyasi ve askerî çıkarları olan toplulukların yazarları tarafından kaleme alınmıştır. Çalışmamızın temel amacı bu istisnaların en önemlilerinden biri olan Mehmet Emin Buğra'nın“Şarkî Türkistan Tarihi”adlı eserinin Türkiye Türkçesi'ne kazandırılması, eserin içerik, yöntem ve kapsam bakımından tenkitli incelenmesidir. Bu bağlamda eserin müellif el yazması dışında bugüne kadar basılan veya müellife atfedilen bütün nüshaları incelemiştir. Eserde geçen mekan, şahıs, devlet, olay ve tarihler diğer kaynaklarla karşılaştırılmıştır. Günümüz kriterlerini tam olarak karşılamasa da, müellifin elindeki imkanları en iyi şekilde kullanarak, ulaşabildiği kadar farklı kaynaklara (Türkçe, Arapça ve Farsça klasik eserler, batılı yazarların eserlerinin tercümeleri ile Cumhuriyetin ilk dönemine ait Türkçe eserler) müracaatla telif ettiği eser, Doğu Türkistan tarihi konusunda kapsamı, yöntemi ve içeriği bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca müellifin, 1930'lu yıllardaki millî bağımsızlık mücadelesinin liderlerinden olması hasebiyle yazdığı tarihin bizzat yapanı olması eseri benzersiz kılmaktadır. Bu eserin Türkiye Türkçesi'ne aktarılmasının Doğu Türkistan araştırmalarına ciddi katkı sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
With a few exceptions, The history of East Turkestan have been written mainly by the authors of foreign nations that has political and military interests in the region. The main purpose of our study is to make a criticized translation of Mehmet Emin Buğra's“Şarkî Türkistan Tarihi”which is the only book which covers the whole history of East Turkistan written by a native Uyghur. We examine the content, method and scope of the book. In this context, with the the author's manuscript, we examined all the copies published or attributed to the author. The work have been compared with other sources. Despite not fully meeting today's academic criteria, Şarkî Türkistan Tarihi, with reference to as many different sources as possible using the best means available (classical works in Turkish, Arabic and Persian, translations of the works of western authors and Turkish works belonging to the first period of the Republic of Turkey) has a very important place in the history of East Turkistan in terms of its scope, method and content. In addition, being one of the leaders of the national independence movement in the 1930s, he made the part of the history he wrote. This makes the work unique. We believe our work will make significant contributions to the the East Turkestan studies.