Tarafları bakımından SGK prim teşviklerinin analizi: SGK denetmenlerinin bakış açıları üzerine bir araştırma
Analysis of SSI premium incentives from parties: A research on the perspectives of SSI inspectors
- Tez No: 662411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS VARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
SGK prim teşvik sisteminin uygulanması ve denetlenmesi açısından büyük rol ve sorumlulukları bulunan SGK denetmenlerinin prim teşvik sisteminin işleyiş durumu, etkinliği ve verimliliği hususundaki beklentilerinin nasıl olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılmış bu çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde görev yapan 110 SGK denetmeni ve denetmen yardımcısı oluşturmaktadır. Çalışma nitel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan anket araştırmacı tarafından literatür incelemesi yapılarak geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS Sürüm 25 programı ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgular tablo ve grafiklerle betimlenerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda SGK denetmenlerinin ortalama algı puanlarının; SGK prim teşviklerinin genel özelliklerine yönelik 3,25; İşletmelerin SGK teşviklerini alma çabalarına yönelik 3,04; SGK prim teşviklerinin istihdama katkı sağlamasına yönelik 3,64; SGK prim teşviklerinin işletmelere mali destek sağlamasına yönelik 3,67; SGK prim teşviklerinin işgörenlere mali destek sağlamasına yönelik 3,53; SGK prim teşviklerinin muhasebeleştirilmesi ve kayıt altına alınmasına yönelik 3,05; SGK prim teşviklerinin denetimine yönelik 2,21; SGK prim teşviklerinin denetimini yapan denetçilere yönelik 3,05 ve SGK prim teşviklerinin işletmelerin sunduğu ürünlerdeki kalite ve verimliliği artırmasına yönelik 3,63 olduğu, buna göre katılımcıların beklentileri arasında“SGK prim teşviklerinin işletmelere mali destek sağlamasına yönelik beklentilerinin”en yüksek ve“SGK prim teşviklerinin denetimine yönelik beklentilerinin”ise en düşük ortalamaya sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, denetmenlerin büyük bir bölümü uygulanan teşviklerin daha küçük işletmeleri de kapsayacak biçimde genişletilmesi gerektiğini düşündükleri, teşviklerin haksız kazanç temin edilmesi gibi kötü niyetli ve usulsüz kullanımına dair yasal alt yapının tam olarak oluşturulması konusunda tedirginlik hissettikleri tespit edilmiş ve konu ile ilgilenen uzmanlara, denetmenlere, politika yapıcılara ve akademisyenlere SGK teşviklerinin geliştirilmesine ve etkinliğinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sample of this study, which was conducted to determine the expectations of Social Security Institution (SSI) inspectors, who have a major role and responsibilities in the implementation and supervision of the SSI premium incentive system, in terms of the functioning, efficiency and efficiency of the premium incentive system, consists of 110 SSI supervisors and assistant auditors working in Istanbul. The study was conducted as a qualitative research. Survey method was used to obtain research data. The questionnaire used was developed by the researcher by reviewing the literature. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS Version 25 program, and the findings obtained were interpreted by describing them with tables and graphics. As a result of the research, the average perception scores of SSI inspectors; 3.25 regarding the general characteristics of SSI premium incentives; 3.04 for the efforts of businesses to receive SSI incentives; 3,64 for social security premium incentives to contribute to the employment; 3,67 for social security premium incentives to provide financial support to the businesses; 3,53 for SSI premium incentives to provide financial support to the employees; 3.05 for the recognition and recording of social security incentives; 2.21 for the control of SSI premium incentives; It is found that 3.05 for auditors who inspect SGK premium incentives and 3.63 for SSI premium incentives to increase the quality and efficiency of products offered by enterprises, accordingly, it was determined that among the expectations of the participants,“SSI premium incentives for providing financial support to the enterprises”had the highest average and“SSI premium incentives”had the lowest average. In addition, it was determined that most of the supervisors thought that the incentives applied should be expanded to include smaller enterprises, and they felt anxious about the full establishment of the legal infrastructure regarding the malicious and illegal use of incentives such as obtaining unfair gain, and suggestions were made to experts, auditors, policy makers and academics to improve SSI incentives and increase their effectiveness.