The effect of cultural dimensions of uncertainty avoidance to the relationship between workplace conditions and preference of having a baby for working women
Belirsizlikten kaçınma kültürel boyutunun, iş yeri koşulları ile çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihleri arasındaki ilişkiye etkisi
- Tez No: 662412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Hofstede'nin kültürel boyutlarından belirsizlikten kaçınma boyutunun, çalışma koşulları ve çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihleri arasındaki ilişkiye olan düzenleyici etkisini anlamayı amaçlamıştır. Bu çalışma ile literatüre bu konuda yeni bilgiler eklemek ve insan kaynakları alanında üst yönetime özellikle kadın çalışanlar için koşulları ve politikaları belirlerken kılavuzluk yapmak hedeflenmiştir. Bu çalışma anket yöntemini kullandı, cevap verenler 18-45 yaş arası beyaz yaka kadın çalışanlardır. Sonuçlar üzerindeki ilişkileri ve etkileri analiz etmek için SPSS uygulaması kullanıldı. Bu çalışma aşağıdaki iki hipotezi ispatlamayı hedeflemiştir. • Çalışma koşullarının çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihi üzerinde etkisi vardır. • Belirsizlikten kaçınmanın çalışma koşulları ile çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihi arasındaki ilişkiyi düzenleyici etkisi vardır. Bu çalışma, çalışma koşullarının çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihlerine etkisini savunan hipotezi kanıtlamıştır. En büyük etkinin olduğu ili alt faktör“yönetim şekli ve çalışma koşulları”ve“arkadaşlık ortamıdır”. Belirsizlikten kaçınmanın çalışma koşulları ile çalışan kadınların bebek sahibi olma tercihi arasındaki ilişkiyi düzenleyici etkisi ile ilgili olan diğer hipotez tüm alt faktörlerde doğrulanamasa da, daha önce en büyük etkinin görüldüğü iki alt faktörde kanıtlanabilmiştir. Bu çalışma şirketlerin politikalarını ve çalışma koşullarını kadın çalışanlarının bebek sahibi olma tercihlerinin artmasına adapte etmelerine katkıda bulunacaktır. Böylece bebek sahibi olduktan sonra işe dönme konusunda daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Devletler bu çalışmanın sonuçlarını yeni yasa ve politikaları belirlerken kullanabilir. Bu çalışma ayrıca şirketler için organizasyonel yapıları ve politikaları hazırlayan profesyoneller için de çok önemli bilgiler sağlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the effect of uncertainty avoidance dimensions of the Hofstede's cultural dimensions to the relationship between workplace conditions and preference of having a baby for working women. The objectives of the study are making additional literature on this topic and contributing to the field of human resources by providing guidance to the senior management to be aware of the concepts when they are determining work conditions and policies, especially for the women. This study used survey method and responders was white-collar private sector working women between the ages of 18 and 45. This study will use a quantitative research method. Type of the design is explanatory, correlational. SPSS was used for analyzing the results and finding the correlations. This study expects to prove followings hypothesis: • Workplace conditions has an impact on working women's preference of having baby. • Uncertainty avoidance also has a moderator effect in the relationship between workplace conditions and working women's preference of having baby. The study proved the hypothesis that working conditions have an impact on working women's preference of having a baby. The highest impact caused by the two sub factors of working conditions,“management style and working conditions”and“friendship environment”. Our other hypothesis that“uncertainty avoidance also has a moderator effect in the relationship between workplace conditions and working women's preference of having baby”was not proved on the all sub factors of the working condition concept, but it was supported on the same strongest two sub factors. This study will contribute for companies to adapt their policies and work conditions to increase working their women employees' preference of having a baby, so they can feel secure about returning to work after having a baby. Governments may use the results of the study for setting up new laws and policies. This will be very important information for the professionals who are responsible for establishing the organizational structure and policies for their organizations.