Altıncı ve yedinci sınıf ortaokul öğrencilerinin sosyal becerileri ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social skills and technology addiction of sixth and seventh grade secondary school students
  1. Tez No: 662428
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖZÇELİK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma altıncı ve yedinci sınıf ortaokul öğrencilerinin sosyal becerileri ile teknoloji bağımlılığı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektedir. Nicel araştırma yöntemlerinin uygulandığı çalışmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Batman ili Merkez ilçesinde eğitim gören 280 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Beceri Ölçeği”ve“Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.0 istatistiki analiz programı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde frekans, yüzde, t-testi, Tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin internet bağımlılığı toplam skorları ile sosyal beceri toplam skorları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, öğrencilerin internet bağımlılık skorları ile sosyal beceri skorlarının cinsiyet, sınıf seviyesi, anne eğitim düzeyi, evde internet erişiminin olmasının hem sosyal becerileri hem de teknolojik bağımlılık skorlarında anlamlı farklılık yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines whether there is a relationship between social skills of sixth and seventh grade secondary school students and technology addiction. The sample of the study, in which quantitative research methods were applied, was educated in the central district of Batman province in 2019-2020 academic year with 280 students.“Personal Information Form”, Social Skills Scale“and”Technology Addiction Scale" were used as data collection tools. The data were analyzed with SPSS statistical analysis program. Frequency, percentage, t-test, oneway analysis of variance and correlation analysis were used for data analysis. At the end of the study, there was a negative relationship between students 'internet addiction total scores and social skill total scores, besides students' internet addiction scores and social skill scores were significant in both social skills and technological addiction scores was seen to make a difference.