Lojistik Performans Endeksi, gayrisafi yurtiçi hasıla, ihracat ve ithalat ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
Logistics Performance Index, gross domestic product, export and import relationship: OECD countries example
  1. Tez No: 662429
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPASLAN İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dünya Bankası'nın sunmuş olduğu Lojistik Performans Endeksi (LPE) verilerinden yararlanılarak Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) ülkelerinin grup karşılaştırması yapılarak güncel ekonometrik modeller oluşturmaktır. Çalışmada Dünya Bankası'nın yayınlamış olduğu 2007, 2010, 2012, 2014, 2016 ve 2018 yılı lojistik performans endeksi raporuna göre elde edilen veriler 2018 yılının baz yılı olarak belirlenerek gruplandırılan lojistik performans endeksi puanı en yüksek on OECD üye ülkesi ve lojistik performans endeksi puanı en düşük on OECD üye ülkesinin elde ettiği rakamlar, GSYH, ihracat ve ithalat kavramları ile ilişkilendirmeyi amaçlamıştır. Ekonometrik grup modelleri oluşturulurken lojistik performans endeksi en yüksek on OECD üye ülkesi ve lojistik performans endeksi en düşük on OECD üye ülkesinin 2018 yılı lojistik performans endeksi puanına göre sıralama yapılmaktadır. Yapılan çalışmada makroekonomik açıdan gayri safi yurtiçi hasıla, ihracat ve ithalat kalemleri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın geneline bakıldığında uygulanan temel analiz yöntemi olarak panel veri analizi kullanılmıştır. Ayrıca panel regresyon tahmin yöntemi tercih edilmektedir. Bununla birlikte, çoklu panel regresyon modeli kurularak, kullanılan tekniğin gerektirdiği bir takım varsayımlar ortaya koymayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular çerçevesinde lojistik performans endeksi en yüksek on OECD üye ülkesinin lojistik performans endeksi puanları (2007-2018) ile gayri safi yurt içi hasıla rakamları arasında pozitif bir ilişki olduğu ancak, aynı grup ülkelerinin ithalat ve ihracat rakamlarının lojistik performans endeksi puanları ile herhangi bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Lojistik performans endeksi en düşük on OECD üye ülkesi gurubu için yapılan analiz çalışmaları sonucunda, grup ülkelerinin lojistik performans endeksi puanları (2007-2018) ile GSYH, ihracat ve ithalat rakamları arasında herhangi bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create current econometric models by comparing the group of the organization for Economic Development and cooperation (OECD) countries using the Logistics Performance Index (LPE) data presented by the World Bank. Study published by the World Bank 2007, 2010, 2012, 2014, 2016 and 2018 according to the report the Logistics Performance Index the logistics performance are determined and grouped data obtained from the year 2018 as the base Year Index Score Index score highest ten OECD member countries the OECD member countries and logistics performance is the lowest of the figures obtained ten, GDP, exports and imports, has sought to associate with the concepts. When creating econometric group models, the Logistics Performance Index is ranked according to the Logistics Performance Index score of the ten highest OECD member countries and the Logistics Performance Index of the ten lowest OECD member countries in 2018. The study aims to examine the macroeconomic impact on gross domestic product, export and import items. Looking at the overall study, panel data analysis was used as the fundamental analysis method applied. In addition, the panel regression estimation method is preferred. However, by establishing a multiple-panel regression model, it aims to present a number of assumptions required by the technique used. The findings within the framework of Logistics Performance Index Logistics Performance Index scores in the highest ten OECD member countries (2007-2018) there is a positive correlation between the numbers and gross domestic product, however, that the same group of countries in import and Export Logistics Performance Index scores had any relationship other than with the figures. Logistics Performance Index as a result of analysis studies conducted for the ten lowest OECD member countries, it was found that there was no relationship between the Logistics Performance Index scores of the group countries (2007-2018) and GDP, export and import figures.