Alçak enerjilerde Li +d reaksiyonları
Li+d reaction at low energies
  1. Tez No: 66246
  2. Yazar: ADNAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
m ÖZ Alçak Enerjilerde Li+d Reaksiyonları Li+d reaksiyonlarından çıkan yüklü taneciklerin açısal dağılımlarını incelemek ve 'He'in uyarılmış enerji seviyelerini ölçebilmek için,25 cm çaplı saçılma odası yapılmıştır. SAMES J - 15 alçak enerjili iyon hızlandırıcısında kullanılan bu düzenekte, yüksek vakum şartlarında hareket edebilen hedef taşıyıcısı ile, biri sabit, diğerinin açısal konumu değiştirilebilen iki yüzey engelli silisyum kan hal dedektörü vardır. Çalışmada 5He'in temel enerji seviyesini ve birinci uyarılmış enerji seviyesini deneysel olarak ölçtük. Yüklü taneciklerin açısal dağılım ölçümünde bizden önce yapılan çalışmalarda görülemeyen 8Be'in 11.4 MeV'lik seviyesinden gelen alfa pikini deneysel olarak elde ettik. Alçak döteron enerjisinde çalıştığımızdan alfa-aifa koinsidans sayımlan düşüktü ve uzun süre data toplamak zorunda kaldık. ABSTRACT Li+d Reaction at Low Energies A scattering chamber of diameter 25 cm has been constructed, to investigate the angular distribution of the charged particles emerged from Li+d reactions at low energies and also to measure the excited states of ^e. This device has been used in conjunction with low energetic ion accelerator S AMES J- 15. It contains a movable target carrier at high vacuum conditions and one fixed, the other angular position oriented two silicon surface barrier solid state detectors. We have measured the ground and first excited states of ^e in this study; We have measured the alpha peak which resulted from the decay of 8Be at 11.4 MeV energy level, in the angular distribution of charged particle, which was not seen in the previous studies. The alpha-alpha coincidence counts were low, since we work at low deuteron energies and therefore the data collection time was quite long.
Özet (Çeviri)