Feminist güvenlik çalışmaları perspektifinden çatışma ve savaşlarda toplumsal cinsiyet kimliğinin yeniden inşası: Suriye örneği
Reconstruction of gender identity in conflicts and wars from the perspective of feminist security studies: The case of Syria
  1. Tez No: 662463
  2. Yazar: SAFURA KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri, hayatımızın anlatısını oluşturan en temel yapıtaşlarından biridir. Ancak, bu roller sosyal bazı değişikliklerle ya da dönüm noktalarıyla birlikte değişmeye veya dönüşmeye mahkumdur. Bu dönüm noktalarından olan çatışmalar ve savaşlar, toplumsal cinsiyet kimliklerini yeniden inşa etmek, değiştirmek ve dönüştürmek, bazen de pekiştirmek için olanaklar sunmaktadır. Bağlama ve kültüre göre bu koşullar yeni kurallar koymakta ve hem kadın hem de erkek için yeni roller belirlemektedir. Geleneksel olarak vatanın ve kadının koruyucusu olan güçlü ve cesur erkekten çatışma ve savaş koşullarında bu roller üzerinden erkekliğinin kanıtlanması istenmektedir. Başarılı bir şekilde erkekliğini kanıtlayanlar, rolünün gereğini yerine getirerek toplumsal cinsiyet kimliğini pekiştirmekte ve meşruiyet kazandırmaktadır. Çatışma ve savaş da başarı ve başarısızlık üzerinden yürütülmekte ve düşmanın toplumsal cinsiyet rollerini yerine getirmedeki başarısızlığı üzerinden kurgulanmaktadır. Diğer yandan, kadın, bu koşullarda, geleneksel rolünün gereği olarak özel alanda yani evinde kurgulanmakta ve gerekmediği takdirde erkek işi olarak görülen savaşa ve çatışmaya katılması hoş karşılanmamaktadır. Kültür ve şartlar göz önüne alınarak öncelikler belirlenmekte ve toplumsal cinsiyet rolleri ve buna bağlı olarak toplumsal cinsiyet kimlikleri yeniden kurgulanmaktadır. Bu bağlamda, tezin vaka çalışması kısmında, savaş ve çatışma ortamında toplumsal cinsiyet kimliklerinin yeniden nasıl kurgulandığı Suriye İç Savaşı'ndan örneklerle ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender roles are one of the most fundamental building blocks of our lives. Yet, these roles are doomed to change or transform with social changes or at critical junctures. Two of these most important turning points are conflicts and wars. Conflicts and war conditions provide opportunities to rebuild, change and transform gender identities, and sometimes to consolidate them. Depending on the cultural context, these conditions set new rules and gender roles for both men and women. The strong and brave man, traditionally viewed as the guardian of the motherland and the woman, is asked to prove his masculinity through these roles in conflict and war conditions. Those who successfully prove their masculinity reinforce and legitimize their gender identity. Conflicts and wars are also carried out on success and failure, and they are built on the enemy's failure to fulfill their gender roles. Women are expected to be in the private sphere, that is, at home, as a requirement of their traditional gender roles, and they are not welcomed to participate in wars and conflicts, which are seen as male work. Priorities are determined through the prism of culture and conditions and gender identities are, thus, reconstructed. In the case study part of this thesis, how gender identities are reconstructed in the context of wars and conflicts are presented with examples from the Syrian Civil War.