Evli bireylerde öz şefkat ve kök aile ilişkileri
Self compassion and family of origin relationships in married individuals
- Tez No: 662462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı evli bireylerin kök aile ilişkilerinin öz şefkatlerini ne derecede yordadığı ve aralarında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığının incelenmesidir. Çalışma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırma olarak, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan en az lise mezunu eğitim düzeyine sahip evli yetişkin bireyler ile yürütülmüştür. Örneklemi ulaşılabilir örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Neff (2003) tarafından geliştirilen ve Akın, Akın ve Abacı (2007) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Öz-Duyarlık Ölçeği”, Cihan Güngör (2007) tarafından geliştirilen“Kök Aileyle İlişkiler Envanteri”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Yapılan tüm uygulamalar sonucu elde edilen veriler analiz edilmek üzere bir araya getirilmiştir ve SPSS (Statistical Package for Social Studies) istatistik paket programı kullanılarak elde edilen bulgular ilgili çalışmalar ışığında yorumlanmıştır. Değişkenlerin analizinde veri türlerine bağlı olarak Bağımsız Örneklemler T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni Testi ve Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda evli bireylerin öz-şefkat düzeyleri ile kök aile ilişkileri arasında anlamlı orta düzeyde pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılarak, ileride yapılacak araştırmalara ışık tutması adına bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the extent to which root family relationships of married individuals predict their self-compassion and whether there is a meaningful relationship between them. The study was carried out with married adult individuals with at least a high school degree education level living within the borders of Turkey as a descriptive study in the relational screening model. The sampling was determined with convenience sampling method. As measuring tools, in the study,“Self-compassion Scale”developed by Neff (2003) and adapted to Turkish by Akın, Akın and Abacı (2007),“ The Scale of Relations with Family of Origin”developed by Cihan Güngör (2007) and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. The data obtained as a result of all the applications were put together for analysis and the findings obtained using the SPSS (Statistical Package for Social Studies) statistical package program were interpreted in the light of the relevant studies. In the analysis of the variables, Independent Samples T-Test, One-Way Variance Analysis, Bonferroni Test and Correlation Analysis were applied depending on the data types. As a result of the research, it was determined that there was a significant moderate positive relationship between the self-compassion levels of married individuals and root family relationships. The findings of the study were discussed within the framework of the literature and some recommendations were included to shed light on future research.