Kullanımlar ve doyumlar kuramı çerçevesinde X, Y, Z kuşaklarının sosyal medya kullanım pratikleri: Karabük il örneği
Social media usage practices of X, Y, Z generations within the framework of uses and satisfaction theory: The case of Karabük province
  1. Tez No: 662496
  2. Yazar: EDA İLERİOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bireyler birbirleriyle ve toplumla iletişim kurma, bilgi alma ihtiyacı içinde yaşamlarını sürdürmektedir. İletişim şekilleri, çok eski tarihlerden günümüze kadar değişmekte ve dönüşmektedir. Kitle iletişim araçları, geleneksel medya ve yeni medya ile hayatımıza giren sosyal medya platformları çalışmada incelenmektedir. Sosyal medya platformları gelişmekte ve her geçen gün yenilenmektedir. Özellikle günümüzde oldukça popüler olan Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalar yeni bir iletişim şekli oluşturmaktadır. Sosyal medyada gerçekleşen bu değişim ve dönüşümler toplum içinde bireyleri ve bireylerarası iletişimi de etkilemektedir. Yaşanılan yıla, döneme ve yaş aralığına göre bireylerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları da değişme göstermektedir. Çalışmada X, Y, Z kuşaklarının sosyal medya kullanım pratikleri incelenmektedir. Bu pratikler incelenirken Ana Akım Egemen Yaklaşımlar ele alınmakta, Kullanımlar ve Doyumlar kuramı ile X, Y, Z kuşaklarının sosyal medyada ne kadar vakit geçirdiği, en çok hangi sosyal medya uygulamasının kullanıldığı ve sosyal medyanın hangi amaçla kullanıldığı incelenmektedir. Bu incelemede anket yöntemi kullanılmaktadır. Örneklem ise rastgele ve basit örneklem olarak belirlenmektedir. Karabük ili içerisinde yaşayan X, Y, Z kuşaklarından 1350 katılımcıya SPSS programı kullanılarak, Frekans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi uygulanarak sosyal medya kullanım amaçları belirlenmektedir. Kuşaklararası sosyal medya kullanımında benzerlik ve farklılık durumları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals continue their lives in need of communicating with each other and society and getting information. Communication forms have been changing and transforming from ancient times to the present day. Mass media and traditional media, social media platforms that entered our lives with new media are examined in the study. Today, social media applications, social media platforms are developing and are being renewed day by day. Especially popular applications such as Facebook, Twitter, and Instagram are the new forms of communication. These changes and transformations in social media affect individuals and communication among individuals within the society. Social media usage habits of individuals change according to the year, period and age range. Social media usage practices of X, Y, Z generations are examined in the study. While examining these practices, mainstream dominant approaches are discussed, how long the X, Y, Z generations spend in social media, which social media application is used, and for which purpose the social media is used.The data obtained is created by using a survey method, using random and simple sampling, using social media with a total of 1350 participants from the X, Y, Z generations living in the province of Karabük, and similarities and differences are explained.