Dijital çağda lise öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile değişen mahremiyet algısı
Changing perception of privacy by high school students in the digital age with the use of social media
- Tez No: 662495
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKTÜRK YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişen internet teknolojileri bağlamında mahremiyet kavramı ve algısı değişim göstermektedir. Mahremiyet algısında görülen değişim, günümüz teknolojilerinin getirdiği önemli sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bu sorunların incelenmesinde yararlanılan sosyal medya araçları her geçen gün çeşitlenmektedir.Günümüzde gençlerin sosyal medyayı kullanım oranları oldukça yüksektir. Gençler, kendini sunmaya yönelik profil bilgilerini, fotoğraf ve video içeriklerini sosyal ağlarda paylaşmaktadır. Bu paylaşımlar, özellikle günümüz teknolojisi ile iç içe yaşayan lise öğrencileri tarafından yapılmaktadır. Bu bağlamda çalışmada sosyal medya kullanıcıları olan lise öğrencilerinin hangi sosyal ağı, ne sıklıkla kullandıkları ve bu sosyal ağlar üzerinden yapmış oldukları içerikler incelenmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacını, lise öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile değişen mahremiyet algısı arasındaki ilişkinin bilimsel anlamda açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmada nicel yaklaşımların veri toplama araç ve analiz şekillerinden faydalanarak anket tekniği kullanılmaktadır. Rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak Bolu ilinde yaşayan 574 öğrenciye anket uygulanmaktadır. Çalışmada tüm istatistiksel analizlerde 0,05 anlamlılık düzeyi temel alınmaktadır. Çalışma verilerinin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma değerlerinden yararlanılmaktadır. Karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden faydalanılmaktadır. Bununla birlikte ilişki analizi kullanılarak regresyon ve korelasyon analizleri uygulanmaktadır. Çalışma sonucunda, katılımcıların sosyal medya kullanımı, sosyal medya hesaplarında geçirdikleri süre ve mahremiyet algıları; cinsiyet, sınıf, eğitim, gelir ve harçlık değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Katılımcıların sosyal medya kullanımın mahremiyet algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya kullanımı ve mahremiyet algısı arasında negatif yönlü (doğrusal) anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept and perception of privacy changes in the context of developing internet technologies. The change in the perception of privacy constitutes one of the important problems brought by today's technologies. Social media tools used in examining these problems are diversifying day by day. The survey technique is used in the study by using data collection tools and analysis forms of quantitative approaches. A questionnaire is applied to 574 students living in Bolu province using the random sampling method. The study is based on a significance level of 0.05 in all statistical analyzes. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation values are used in the analysis of the study data. İndependent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) are used for comparisons. In addition, regression and correlation analysis are applied using correlation analysis. As a result of the study, the participants' use of social media, the time they spend in their social media accounts and their privacy perception; There are significant differences according to gender, class, education, income and pocket money variables. It is concluded that the participants' use of social media has a significant effect on their perception of privacy. At the same time, it appears that there is a significant negative (linear) relationship between social media use and privacy perception.