Bilgi yönetimi ve işletmeler açısından sonuçları: Bir alan çalışması
Knowledge management and its results in terms of business: A field study
  1. Tez No: 662539
  2. Yazar: ZELİHA FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda, neredeyse tüm alanlarda değişim ve gelişmeler gerçekleşmektedir. Bu değişim ve gelişmeler yoğun bir rekabet ortamını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla bilgiyi yöneten, yenilikçi işletmeler piyasada rekabet avantajı sağlamakta, işletme performansları rakiplerine kıyasla daha üstün hale gelmekte ve kurumsal imajları giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı; bilgi yönetiminin, yenilikçilik, rekabet avantajı, kurumsal imaj ve işletme performansı değişkenlerine etkisini ve bu değişkenlerin birbirlerine etkilerini incelemektir. Veri toplama yöntemi olarak anket formundan yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kayseri ilinde mobilya sektöründe faaliyet gösteren 220 firma oluşturmaktadır. Çalışmanın güvenirliğini artırmak açısından her firmanın iki farklı üst düzey yöneticisine ulaşılarak her firmaya iki kere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında faktör analizi, güvenirlik analizi, frekans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılarak test edilmiştir. Çalışma sonuçlarına bakıldığında, bilgi yönetiminin, yenilikçilik, rekabet avantajı, kurumsal imaj ve işletme performansı değişkenlerinin tamamını pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Ayrıca, yenilikçilik, işletme performansı, rekabet avantajı ve kurumsal imajı pozitif yönde etkilemekte, rekabet avantajı ve kurumsal imaj ise işletme performansını pozitif yönde etkilemektedir. Bunun yanında çalışmamızdaki tüm değişkenlerin alt boyutlarının birbirlerine etkisine bakıldığında, bunların büyük çoğunluğunun birbirlerini etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, changes and developments have taken place in almost all areas. These changes and developments bring about an intense competitive environment. Therefore, innovative businesses that manage information provide a competitive advantage in the market, their business performance becomes superior compared to their competitors and their corporate image gradually increases. The aim of this study is; to examine the effects of knowledge management on innovation, competitive advantage, corporate image and business performance variables and the effects of these variables on each other. The questionnaire form was used as a data collection method. The sample of the study consists of 220 companies operating in the furniture sector in Kayseri. In order to increase the reliability of the study, two different senior executives of each company were reached and questionnaires were applied to each company twice. The obtained data were tested by performing factor analysis, reliability analysis, frequency analysis, correlation analysis and regression analysis in SPSS package program. Looking at the results of the study, knowledge management, innovation, competitive advantage, corporate image and performance variables appear to be positively affected. In addition, innovativeness positively affects business performance, competitive advantage and corporate image, competitive advantage and corporate image positively affect business performance. In addition, when we look at the effect of sub-dimensions of all variables in our study, it is seen that most of them do not affect each other.