Joseph Campbell'ın dinler tarihine katkıları
Contributions of Joseph Campbell's to the history of religions
  1. Tez No: 662540
  2. Yazar: EMİNE TAYYARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma XX. yüzyılda yaşamış Amerikalı mitolog Joseph Campbell (1904-1987) ve onun başlıca çalışmaları üzerinedir. Karşılaştırmalı mitoloji ve din üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Campbell'ın geçmişten günümüze kadar olan mitler çerçevesinde üzerinde durduğu konular ön plana çıkarılmıştır. Bu yapılırken de onun dinler tarihine olan katkılarının vurgulanması amaçlanmıştır. Çalışma; Campbell'ın hayatı, eserleri, tanrı tasavvuru, din hakkındaki görüşleri ve onun mitoloji anlayışı üzerinedir. O, mitin tek bir gökyüzünün altında yaşayan insan tekinin müziği olduğunu söylemektedir. Bu müziğin sözleri farklı da olsa notaları her yerde duyulmaktadır. Çünkü mitlerde işlenen temalar hemen hemen her kültürde benzerlik göstermektedir. Bu da insanlığın paylaştığı kolektif bilincin olguları olmasındandır. Kolektif bilincin olguları olan mitler de dinlere kaynaklık etmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is American mythologist Joseph Campbell (1904-1987) and his primary works. This study has highlighted the topics that Campbell who is known for works on comparative mythology and religion, within the framework of myths from the past to the present. While doing this, it has aimed to emphasize his contributions to the history of religions. The study is on Campbell's life, studies, views on god and religion, and his understanding of mythology. He says that mythology is the song of the universe even when we cannot name the tune. It is the music of a human being who lives under one sky. Even though the lyrics of this music are different, the notes have heard everywhere. Because the themes covered in myths are similar in almost every culture. That is because there are phenomena of collective consciousness shared by humanity. Myths that are the phenomena of collective consciousness has been the source of religions.