Yakma baskı tekniğinin incelenmesi ve tekstil tasarımında uygulanması
Investigation of burn-out printing technique and its application in textile design
  1. Tez No: 662568
  2. Yazar: ÖZGE BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU HATİCE GÜRCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tekstil alanında kullanılan özel baskı tekniklerinden biri olan yakma baskı, selülozik ve sentetik karışımlı liflerden oluşturulmuş yüzeylere, kimyasal maddeler ile baskı işlemi yapılarak ve bu baskı işleminden sonra yıkama banyolarında selülozik liflerin olduğu kısımların yanarak dökülmesi sonucu desen elde edilmesini sağlayan baskı çeşididir. Devore baskı olarak da adlandırılmaktadır. 1980'lerden bu yana endüstriyel kullanımı bilinen yakma baskı başlangıçta özellikle ipek/viskon lif içeren kadife kumaşlarda uygulama alanı bulmuştur. Günümüzde ise bluz, perdelik ve daha ağır kadifelere kadar pek çok kullanım alanı mevcuttur. Bu tezin amacı yakma baskı konusunda bir araştırma yapmak ve yakma baskının sanatsal bir uygulamada kullanımını ortaya koymaktır. Tezin birinci bölümünde yakma baskının endüstriyel uygulamalarını incelemek amaçlanmış, 2 işletmeden yakma baskının uygulama yöntemine ve kullanılan malzemelere yönelik veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde yakma baskının uygulama sırasındaki kalite parametrelerinin belirlenmesi amacıyla bir deneme deseni oluşturulmuş ve uygulamalar AHBV Üniversitesi Tekstil tasarımı Bölümü baskı stüdyosunda yapılmıştır. Elde edilen denemelerde bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan denemelerin bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisinin belirlenmesi için uzman görüşüne başvurularak değerlendirilmiş ve yakma baskı için optimal uygulama süreci ile kalite parametreleri belirlenmiştir. Araştırmanın sanatsal uygulama içeren son bölümünde insana özgü bütün güzelliklerin sanayileşme karşısında parçalanmasına, yok olup çirkinleşmesi temasını işleyen bir koleksiyon ortaya konmuştur. Uygulama süreci sunulan bu koleksiyonun olarak seçilen başlığı FRAGMENTATION insanın nüvesinde bulunan güzelliği estetiğin en üst örneklerinin sunulduğu Art Nouveau tarzı ile, günümüz insanının sanayileşmenin karşısındaki zayıflığını ve tüm edimlerindeki eksikliği, kırılganlığı parçalanmayı ve bozulmayı ise yakma baskının dökülmüş görüntüsü ile sembolize etmektedir.
Özet (Çeviri)
Burn-out printing, which is one of the special printing techniques used in the textile field, is a type of printing that provides a pattern by printing with chemical substances on surfaces made of cellulosic and synthetic blended fibers and after this printing process, the parts with cellulosic fibers are burned and poured in the washing baths. It is also called Devore print. Burn-out printing, which has been known for industrial use since the 1980s, initially found an application area especially in velvet fabrics containing silk / viscose fiber. Today, there are many areas of use, from blouses, drapery and heavier velvets. The aim of this thesis is to make a research on burning printing and to reveal the use of burning printing in an artistic application. In the first part of the thesis, it was aimed to examine the industrial applications of incineration printing, and the data about the application method of burning printing and the materials used from 2 enterprises were collected by semi-structured interview technique. In the second part of the research, a trial pattern was created in order to determine the quality parameters of burning printing during application and the applications were carried out in the printing studio of AHBV University Textile Design Department. In the experiments obtained, it was aimed to determine the effect of independent variables on dependent variables. Experiments were evaluated in order to determine the effect of independent variables on dependent variables, by consulting experts, and the optimal application process and quality parameters for burning pressure were determined. In the last part of the research, which includes artistic applications, a collection that deals with the disintegration of all human beauties in the face of industrialization, disappearing and becoming ugly, is presented. . The title of this collection, the application process of which is presented, FRAGMENTATION symbolizes the beauty in the core of the human being with the Art Nouveau style in which the highest examples of aesthetics are presented, the weakness of today's people against industrialization and the deficiency in all their acts, fragility and deterioration with the spilled image of burning pressure.