Ağır ve çoklu yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerle çalışan öğretmenlere uygulanan video teknolojisi ile seçim fırsatı sunma öğretmen eğitim programının etkililiği
The effectiveness of the teacher training program on providing the opportunity of selection with the video technology applied to teachers working with students affected by severe and multiple disabilities
  1. Tez No: 662569
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ağır ve Çoklu Yetersizlikten Etkilenmiş (AÇYE) Öğrencilerle Çalışan Öğretmenlere Uygulanan Video Teknolojisi İle Seçim Fırsatı Sunma (SFS) Öğretmen Eğitim Programının Etkililiğini incelemektir. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin araştırmaya ilişkin görüşlerini belirlemek için sosyal geçerlik verisi toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Emin- Emine Teoman Özel Eğitim Uygulama Okulu' nda görev yapan AÇYE öğrencilerle çalışan üç özel eğitim öğretmeni ve bu öğretmenlerin sınıflarına kayıtlı olan AÇYE dokuz öğrenci ile araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden denekler arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Araştırmada gözlemciler arası güvenirlik ile uygulama güvenirliği verileri toplanmış ve yüksek güvenirlik bulguları elde edilmiştir. Araştırmanın deney sürecinde; başlama düzeyinin belirlenmesi, uygulama, uygulama sonu değerlendirme, genelleme ve izleme aşamalarına yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında video teknolojisi ile öğretim yöntemlerinden video ile model olma (video modeling) ve video ile geri bildirimde (video feeedback) bulunmaya yer verilmiştir. Verilerin toplanması amacı ile başlama düzeyi, uygulama süreci, uygulama sonunda değerlendirme, genelleme ve izleme aşamaları kameraya kaydedilmiştir. Araştırma verileri grafiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, AÇYE öğrencilerle çalışan öğretmenlere uygulanan video teknolojisi ile SFS öğretmen eğitim programı sonunda AÇYE olan öğrencilerle çalışan öğretmenlerin seçim fırsatı sunmayı kazandıklarını, genellediklerini ve sürdürdüklerini göstermiştir. Araştırmanın katılımcı öğretmenleri, AÇYE öğrencilerle çalışan öğretmenlere uygulanan video teknolojisi ile SFS öğretmen eğitim programı ve programının uygulanmasına yönelik olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the Teacher Education Program on Providing the Opportunity to Choose with Video Technology Applied to Teachers Working with Students Affected by Severe and Multiple Disabilities. In addition, social validity data was collected to determine the opinions of the teachers involved in the study. The participants of the study are the researcher, three special education teachers of Emin - Emine Teoman Special Education Practice School affiliated to Niğde National Education Directorate, who are working with students affected by severe and multiple disability and nine students of these teachers who are affected by severe and multiple disabilities. Multiple probe design among subjects, which is a single subject experimental design, was used in the study. In the study, data on inter-observer reliability and application reliability were collected and high reliability findings were obtained. In the experimental process of the research, the stages of determining the starting level, application, post-application evaluation, generalization and monitoring stages were included. In the application part of the research, video modeling and video feedback, which are among the teaching methods with video technology, are included. In order to collect the data, the initial level, the application process, the evaluation, generalization and monitoring stages at the end of the application were recorded on the camera. The research data were analyzed graphically. When the findings of the study were examined, it was observed that, at the end of the teacher training program of Presenting Choice Opportunity with the video technology applied to teachers working with students affected by Severe and Multiple Disability, teachers working with students affected by Severe and Multiple Disabilities had the chance to offer choice, generalize and continue to do so. Teachers participating in the study expressed a positive opinion on the implementation of the teacher training program, providing choice opportunities with video technology applied to teachers working with students affected by severe and multiple disabilities.