Türk ceza hukuku açısından ötenazi
Euthanasia in terms of Turkish criminal law
  1. Tez No: 662572
  2. Yazar: AYŞE BAŞAK SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIRMA GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Köken olarak eski Yunan'da eu:güzel, tanasium: ölüm olarak karşımıza çıkan ötenazi, katlanılamayacak acılar çeken ve iyileşme ihtimali bulunmayan bir kişinin rızası ile acılarına son verilmek amacıyla hekim aracılığıyla gerek tedavinin sonlandırılarak gerekse aktif bir hareketle yaşamına son verilmesidir. Tanımdan da anlayabileceğimiz gibi ötenazi uygulaması aktif olabileceği gibi pasifte olabilmektedir. Ötenazinin tipleri farklı ülkelerde farklı yasal uygulamalara tabiidir. Yaşam hakkı en basit tanımıyla kişinin diğer haklarını kullanabilmek için var olan en temel insan hakkı olarak tanımlanmaktadır. Ötenazi uygulaması ise yaşam hakkına aykırılık teşkil eden konulardan biridir. Ötenazi bazı metinlerde“ölme hakkı”olarak karşımıza çıksa da yaşam hakkı karşısında kabul edilebilirliği noktasında tartışmalar devam etmektedir. Ayrıca hasta hakları bakımından da ötenazi ile ilgili tartışmalar bulunmaktadır. Devletler iç hukuklarında ötenazi uygulamasının suç olarak düzenlenmesi konusunda farklı ideolojiler çerçevesinde hareket etmektedir. Bazı devletler bunu tamamen yasaklarken, bazıları sıkı şartlara tabi tutmakta, bazıları ise bunu bir hak olarak tanımakta ve serbest bırakmaktadır. Türk Hukuku bakımından ise ötenazi uygulamasına ilişkin gerek uygulama gerekse teorik açıdan farklı görüşler bulunmaktadır. Ceza hukuku bakımından ötenazi yasal zeminde suç teşkil eden bir eylem olmakla birlikte uygulamada pasif ötenazinin gerekliliği konusunda ve uygulanması bakımından bir takım görüşler olduğunu söylemek yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Euthanasia, which was originally defined as eu: beautiful, tanasium: death in ancient Greece. Euthanasia is the execution of death by a physician in order to end the pain of a person who has unbearable pain and is not likely to recover. There are two types of euthanasia, active and passive. Different countries have different legal practices for euthanasia. In its simplest definition, the right to life is the most basic human right that exists in order to exercise other rights of the person. Euthanasia is a situation that is against the right to life. Euthanasia is defined as“the right to die”in some sources. Discussions were continued about it's acceptance against the right to life. There are also discussions about euthanasia in terms of patient rights. Countries have regulations with regard to euthanasia in their domestic laws. While some countries prohibit this completely, some countries subject it to strict conditions, others accept it as a right and release it. In Turkish Law, there are different opinions regarding euthanasia in terms of both practice and theory. Euthanasia is not included in the laws of Turkish Criminal Law. However, there are different opinions regarding passive euthanasia in practice. Some eole says this is necessary, while others strongly rejects it.