Critical discourse analysis of Yaşar Kemal's İnce Memed I: A textual and intertextual perspective
Yaşar Kemal'in İnce Memed I isimli eserinin eleştirel söylem çözümlemesi: Metinsel ve metinlerarası bir yaklaşım
- Tez No: 662590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Eleştirel Söylem Çözümlemesi bir araştırmacıya dilin, hegemoni ve ideoloji ile olan ilişkisini bulmak amacıyla bir metni çözümleme olanağı tanır. Bu çalışmanın en önemli amacı Yaşar Kemal'in İnce Memed I isimli eserindeki hegemonik ve ideolojik öğeleri ortaya çıkarmak için eserin eleştirel söylem çözümlemesini yapmaktır. Romanın içerisinde yer alan metinsel öğeler ile metinler arası ilişkileri inceleyerek eserdeki söylemin ideolojik yapıları nasıl belirlediği, hegemonyanın nasıl oluşturulduğu ve bu hegemonyanın ne şekilde kırılmaya çalışıldığı göstermek amaçlanmıştır. Destan geleneğinin bir örneği olan bu roman, ezen ve ezilen arasındaki toplumsal eşitsizliği dilsel olarak gözler önüne sermektedir. Toplumsal statüler değiştikçe dilbilimsel tercihler de değişiklik göstermektedir. Eserde yer alan metinler arası göndergeler, içerisinde işçi sınıfı ve yönetici sınıfının birbirilerine karşı olan mücadelesinin yer aldığı romanın gerçek doğasını anlamaya yardımcı olacaktır. Romanın sosyo-kültürel ve tarihsel bağlamının eleştirel olarak çözümlemesi de çalışmanın hedeflerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Critical Discourse Analysis (CDA) enables a researcher to analyse a text to find the engagement of language to hegemony and ideology. Major aim of this study is to make the critical discourse analysis of Yaşar Kemal's İnce Memed I to reveal its hegemonical and ideological components. It is also aimed to show how the discourse constructs hegemony and how this hegemony is being broken by analysing the textual features and intertextual relations within the novel. Yaşar Kemal's novel, which is an example of epic tradition, displays social inequality between the oppressor and the oppressed. When social status changes, linguistic preferences alter. The intertextual references in the novel helps a researcher to understand the true nature of the work in which the class struggle between the working class and the ruling class takes place. Another aim of the study is to critically analyse the socio-cultural and historical context of the novel.