Okul öncesi dönem çocuklarda ebeveyn yeme davranışı, ebeveyn besleme tarzı ve çocukluk obezitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of parental eating behavior, parental feeding style and their relationship with childhood obesity in preschool children
  1. Tez No: 662591
  2. Yazar: HASİBE ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLPERİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin yeme davranışlarının, çocuklarını besleme tarzlarının ve obeziteyle ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya; Konya'da yaşayan 3-6 yaş arasındaki 274 çocuk ve ebeveyni katılmıştır. Veriler, anket aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi, bilgisayarda istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ebeveynlerde en fazla“bilişsel kısıtlama”, en az“duygusal yeme”davranışı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship of parents' eating behaviors, feeding styles of their children with obesity. 274 children aged 3-6 and their parents living in Konya participated in the study. Data were collected through a questionnaire. Data were analyzed by using a statistical program on the computer. As a result of the study, it was found that the parents had the most“cognitive restriction”and the least“emotional eating”behavior.