The effect of gender diversity on firm performance
Cinsiyet çeşitliliğinin firma performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 662671
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NİHAT SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Şirketlerin yönetim kurulu cinsiyet çeşitliliği ve bu çeşitliliğin performansa etkisi son yıllarda dikkat çekici bir konu haline gelmiştir. Kurumsal yönetim alanında hızla artan çalışmalar sayesinde dünya genelinde şirketlerin yönetim kurullarında cinsiyet çeşitliliğinin performansa etkileri konusunda pek çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 2016-2019 yılları arasında Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksinde yer alan şirketlerin yönetim kurullarındaki cinsiyet çeşitliliği ile firma performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Şirket performansını ölçmek için hem muhasebe tabanlı aktif karlılık oranları (ROA), özkaynak karlılık oranı (ROE) hem de piyasa tabanlı Tobin's Q kullanılmıştır. Sonuç olarak yönetim kurulundaki cinsiyet çeşitliliğinin şirketlerin performansını negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The board gender diversity of firms and the effect of this diversity on performance has become a remarkable issue in recent years. Thanks to the rapidly increasing efforts in the field of corporate governance, many studies have been carried out around the world on the effects of gender diversity in firms' boards of directors on performance. In this thesis, we investigate the relationship between board gender diversity and firm performance on firms included in the Borsa Istanbul (BIST) 100 index for the period between 2016 and 2019. To measure firm performance both accounting-based measures; return on assets (ROA), return on equity (ROE) and market-based measure; Tobin's Q were used. We find that board gender diversity negatively effects firm performance.